Domowe przedszkole – 15.05.2020 – Mrówki, Motylki 5-letnie

_______________________________________________________________________________________________________________________

Dzień dobry przedszkolaki!
Dzisiaj zadania filmowe!

1.Obejrzyj film. Dotyczący on sposobu robienia i wywoływania zdjęć dawniej. Spróbuj zapamiętaj jak najwięcej szczegółów.

2.Po obejrzeniu filmu wiecie już jak wykonywano i wywoływano zdjęcia dawniej. A jak wykonuj się to dziś? Spójrzcie na porównanie.
Dawniej zdjęcia zapisywane były na KLISZY , dziś służy do tego KARTA PAMIĘCI znajdująca się w aparacie.

1505_1

Kiedyś zdjęcia zapisane były na kliszy w formie negatywu. NEGATYW to odwrotność oryginału, czyli obraz fotografowanej osoby, miejsca czy przedmiotu zapisany na kliszy za pomocą barw odwrotnych np. jeśli fotografowany przedmiot jest jasnego koloru to jego negatyw będzie miał ciemny kolor. Aktualnie zdjęcia zapisane na karcie pamięci są wierną kopia fotografowanego przedmiotu.

1505_2

CIEMNIA to pomieszczenie bez dostępu światła dziennego, oświetlone jedynie lampami dającymi światło w kolorze pomarańczowym ,czerwonym lub oliwkowym służące dawniej do wywoływania zdjęć. Aktualnie jej funkcję przejęła DRUKARKA i KOMPUTER.

1505_3

ODBITKA, zarówno dawniej jak i dziś to papierowa kopia fotografowanej osoby, miejsca czy przedmiotu. Dawniej były one tylko czarno – białe , aktualnie odbitki są również kolorowe.

1505_4

3.Poniżej znajdują się różne aparaty służące do robienia zdjęć. Przyjrzyj się obrazkom i wybierz, te który używane są teraz.

1505_5

4. Przerysuj obrazki.
Przyjrzyj się jak są ułożone zielone ramki na zdjęcia. Która z kolei jest najmniejsza, a która największa? W brakującym miejscu dorysuj ramkę o odpowiedniej wielkości.

1505_6

Dorysuj fioletowe ramki, tak aby każda kolejna była mniejsza.

1505_7

5. A teraz obejrzyjcie bajeczkę muzyczną o fotografii.

Powiedz, po co Hocus i Lotus chcieli zrobić zdjęcie? Jak myślisz, czy zdjęcia mogą przypominać Nam o ważnych dla nas osobach i przyjemnych chwilach ?

6. Maszynista Zuch i jego pociąg – ruszajcie z nimi w podróż.

7. Poproście rodziców o album ze zdjęciami i wspólnie je obejrzyjcie. Poszukajcie starych zdjęć i spróbujcie je porównać z tymi, które były wykonywane niedawno. Czy widzicie różnice w kolorze, papierze , wielkości? A może sami pobawicie się w fotografów i spróbujecie zrobić zdjęcie?
Miłej zabawy !