Domowe przedszkole – 19.05.2020 – Biedronki

_______________________________________________________________________________________________________________________

Witajcie, Biedronki. Gotowi na nowe wyzwania?
Dzisiaj zabieram Was na wycieczkę, podczas której każdy poczuje, jak to jest być prawdziwym piratem. Zatem na pokład załogo!

1.Wyruszamy! Herszt piratów (nasz przywódca) zbiera nas na wyprawę. Wszyscy piraci przed wypłynięciem w morze wykrzykują swój piracki okrzyk – Ahoj, przygodo. Uwaga, spróbujcie głośno powtórzyć. Brawo, prawdziwi z was piraci. Podczas zabawy towarzyszyć nam będzie muzyka. Włączcie utwór i wykonajcie poniższe polecenia.

Statek piracki – piraci wypływają na wzburzone morze, fale unoszą statek. Dzieci w siadzie skrzyżnym, plecy wyprostowane, naśladują statek płynący po falach. Wykonują skłony tułowia w prawą i w lewą stronę. Ramiona wyprostowane, uniesione w bok, podczas skłonów dotykają podłogi. Sztorm cichnie i można podpłynąć, używając wioseł – dzieci wykonują ruchy naprzemienne, naśladując odpychanie wiosłem po obu stronach.
*
Ziemia na horyzoncie – Piracka załoga pragnie zejść na ląd, ale nigdzie nie widać brzegu. Dzieci leżą przodem, głowa oparta o dłonie ułożone na podłodze. Na hasło: Ziemia na horyzoncie! piraci wypatrują lądu przez lornetki utworzone z dłoni. Głowę i łokcie unoszą nad podłogę. Po chwili wracają do pozycji wyjściowej.
*
Bezludna wyspa – Piraci dopływają do przybrzeżnych skał, muszą przejść przez kamienny wąwóz, aby dostać się na ląd. Dzieci czworakują po całym pomieszczeniu, omijając gorące kamienie (skarpetki, klocki) w taki sposób, aby ich nie dotknąć i się nie poparzyć.
*
Tajemnicze jaskinie – Piraci poznają nieodkryte dotąd miejsca, przemierzają zakamarki ciemnej, ciasnej jaskini. Dzieci chodzą po pomieszczeniu po cichu, na paluszkach.
*
Skarb piratów – Piraci chcą odnaleźć skarb i jak najszybciej przenieść go na statek. Dzieci chodzą po pokoju i zbierają rozłożone wcześniej skarpetki lub klocki, które służyć będą jako skarby. Następnie wchodzą na pokład i ruszają do brzegu.

Piraci dopłynęli do domu. Byli bardzo zmęczeni po wyprawie, położyli się na plaży, aby odpocząć.

2.Posłuchaj wiersza Leszka Sulima Piraci i odpowiedz na pytania.

1905_1

Żyło kiedyś raz dwóch braci,
straszni byli to piraci.
Dla nich morza, oceany,
stanowiły życia plany.
W rejs ogromny wyruszyli,
a w nim przygód moc przeżyli.
Podróż trwała całe lata,
gdyż los różne figle płata.
Podczas wielkiej morskiej burzy,
chciał ich pożreć rekin duży.
Lecz piraci dzielni byli,
wnet rekina oswoili.
Jadł im z ręki rybki małe,
za co dostał też pochwałę.
Rekin z wielkiej zaś wdzięczności,
przyprowadził nowych gości.
Przybył krab na pogaduszki,
który mężem był papużki.
Razem parę stanowili
i szczęśliwi bardzo byli.
Latająca rybka mała,
Na swych skrzydłach przyleciała,
Zzieleniała wręcz ze złości,
gdy ujrzała tylu gości.
Wszyscy razem ucztowali,
nim na wyspę się dostali.
Do tej pory żyją w zgodzie,
ci na lądzie, inni w wodzie.

Pytania do utworu:

Gdzie postanowili wyruszyć bracia?
Co wydarzyło się podczas burzy?
Jak pokonali rekina?
W jaki sposób odwdzięczył się im rekin?
Jakie inne stworzenia występują w wierszu?

3.Czas na trochę muzyki. Posłuchaj piosenki Bum cyk, cyk i spróbuj zapamiętać słowa. Utwór może ci towarzyszyć podczas wykonywania kolejnego zadania.

4.Biedronki, przyszedł czas, abyście wykonali własnego pirata. Do pracy wykorzystajcie materiały dostępne w swoim domu. Jeśli nie macie papierowego talerzyka, poproście rodzica, aby na kartce narysował wam głowę pirata, którą później samodzielnie ozdobicie. Poniższej znajdziecie wzór, jak powinna wyglądać przykładowa praca. Już nie mogę doczekać się, na jakie pomysły wy jeszcze wpadniecie. Gotowe prace wyślijcie na adres mailowy eprzedszkole@bimbambino.pl

Powodzenia !