Domowe przedszkole – 08.06.2020 – Mrówki, Motylki 5-letnie

_______________________________________________________________________________________________________________________

W tym tygodniu proponujemy kilka zabaw, które utrwalą zasady bezpieczeństwa w domu oraz jak się zachować, gdy znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji.

1. Na początek obejrzyjcie film na temat „Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych”.

2. W domu nie tylko należy zachować ostrożność w przypadku urządzeń elektrycznych, ale także w stosunku do leków, środków do sprzątania czy noży w kuchni. Wspólnie z rodzicem przypomnijcie zasady bezpieczeństwa w Waszym domu, pomogą Wam w tym instrukcje zamieszczonymi w poniższym filmie oraz ilustracja.

0806_1

Które z tych przedmiotów można wykorzystać do bezpiecznej zabawy?

3. Spójrzcie na ilustracje i zdecydujcie, które dziecko będąc samo w domu spędza czas bezpiecznie? jakie mogą być konsekwencje niewłaściwej zabawy?

0806_2

4. Wysłuchajcie piosenki o „Niebezpiecznym świecie” , możecie przy niej zatańczyć lub spróbować się jej nauczyć śpiewać. Po zapoznaniu się z piosenką spróbujcie odpowiedzieć na pytanie jak się zachować, kiedy jesteśmy sami w domu ? jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać ?

5. Jak doskonale wiedzą wszystkie dzieci same nie możecie bawić się zapałkami, dziś proponujemy wykorzystanie zapałek w trochę innym celu, bo do wykonania obrazka. Potrzebne będą zapałki, klej (najlepiej Magic), kartka papieru oraz Wasza wyobraźnia. Pamiętajcie o bezpieczeństwie podczas pracy z zapałkami! Poniżej kilka inspiracji.

0806_3

6. Zapewne powstało wiele ciekawych prac z zapałek, pamiętajcie jednak, że zabawa nimi bez kontroli osoby dorosłej, może się bardzo źle zakończyć. Można się nie tylko poparzyć, ale nawet wzniecić pożar. A czy wiecie co należy zrobić, jeśli się czymś poparzymy ? Dokładnie tak, najlepiej włożyć poparzoną rękę pod zimną wodę i oczywiście wezwać pomoc rodzica, dokładnie opowiadając, co się wydarzyło.

0806_4

Przyjrzyj się ilustracji i opowiedz, jak bezpiecznie zachować się w kuchni, co może
nas poparzyć ?

0806_5

7. Na podstawie historyki obrazkowej spróbujcie opowiedzieć, co było na początku, a co na końcu.

0806_6

8. Pamiętacie jak należy zachować się, jeśli spotka nas pożar? W pomieszczeniu, gdzie jest dużo dymu, należy poruszać się na czworaka, bo tak jest bezpieczniej.

0806_7

Ważne jest także powiadomić dorosłych, gdy widzimy ogień oraz wezwać pomoc. za pomocą krótkiej rymowanki łatwiej będzie zapamiętać numer na straż pożarną: „gdy Cię pali, gdy Cię parzy numer szybko kręć do straży. Dwie dziewiątki i ósemka pomoc szybka, pomoc prędka.”
Zapoznajcie się także z filmem, o tym jak skutecznie alarmować służby pomocnicze. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: jak zachować się w przypadku zagrożenia? Kiedy wzywamy straż pożarną?

9. Na koniec trochę ruchu, tym razem zumba dla dzieci