• .
 • .
 • .

Aktualności Biedronki

_______________________________________________________________________________________________________________________

 

Miesiąc rozpoczniemy tygodniem poświęconym naszej Ojczyźnie. Poruszymy temat flagi oraz godła. Donośnie, prosto z serca i z dumą zaczniemy spiewać hymn. Potem porozmawiamy o kaprysach pogody oraz tym, co się dzieje na drodze.

 

 • 4.11.2019 Poniedziałek – ” Biało- czerwoni” . Na podstawie wiersza wyjaśnimy pojęcia Polak, patriota, Ojczyzna, symbole. Przypomnimy sobie jak wygląda nasza flaga oraz godło. Poznamy sposób zachowania i postawę jaką należy zachować podczas śpiewania hymnu oraz sam hymn.
 • 5.11.2019 Wtorek – „Piosenka Małego Patrioty” .  Czeka nas improwizowanie z biało – czerwonymi wstążkami w takt nowej piosenki.
 • 7.11.2019 Czwartek – „Godło”  . Wszystkie papierowe rolki przyniesione przez Państwa (za które bardzo serdecznie jeszcze raz dziękujemy) znajdą zastosowanie podczas wykonywania wyżej wspomnianego godła.
 • 8.11.2019 Piątek- „Uroczystość z okazji Dnia Niepodległości”. W tak ważnym dniu prosimy, aby Biedronki przywdziały stroje galowe. Tego dnia również będzie miał miejsce uroczysty obiad.
 • 12.11.2019 Wtorek – „Kaprysy pogody”. Jak Biedronka zagra rolę słońka… czyli wcielimy się role słońca, chmur, burzy, deszczu oraz wiatru.
 • 13.11.2019 Środa – „Tu chmurka a tu słońce”. Stworzymy  prosty kalendarz pogody, który będziemy codziennie aktualizować.
 • 14.11.2019 Czwartek – „Opaski”. Wykonamy opaski z symbolem wybranych przez siebie zjawisk pogodowych. Każdy z nas stanie się choć na chwilę władcą mgły, deszczu albo burzy. Elsa ? Znamy, jest naszą koleżanką i panuje nad lodem. Mamy tę moc !
 • 17.11.2019 NIEDZIELA – BASEN Szczegóły dotyczące godzin dla poszczególnych grup pojawią sie później, w oddzielnym ogłoszeniu. Zapraszamy serdecznie do szaleństw w wodzie, jednak z rozwagą i dozą bezpieczeństwa, aby przypadkiem kropek w wodzie nie pogubić.  Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK -  basen ul.  Św. Józefa 17.
 • 20.11.2019 Środa – „Dzwoneczkowe urodziny”. Wszystkie przedszkolaki urodzone w listopadzie będą świętowały swoje urodziny wspólnie  z kolegami ze swojej grupy.  Jubilaci będą mieli szczególne przywileje np. wybór ulubionych zabaw  i zabawek w sali. Tak by poczuli się wyjątkowo. W tym dniu będzie ulubione danie wszystkich przedszkolaków – pachnąca, pieczona w przedszkolu pizza, ciasto w formie tortu na podwieczorek i inne urodzinowe niespodzianki przygotowane przez kolegów z grupy.
 • 21.11.2019 Czwartek – „Parasole“. Chociaż w szatni deszcz nie pada, to i tak zawisną parasole. Będą nie dla ochrony głowy, a dla nacieszenia oka.
 • 22.11.2019 Piątek – „Emocjonalne stworki” . O godzinie 13:20  Agencja Artystyczna „Magmowcy” odwiedzi nas z przedstawieniem „Emocjonalne stworki“
 • 25.11.2019 Poniedziałek – „Biblioteka“. Odwiedzimy miejsce, w którym książek jest więcej niz kropek wszystkich biedronek razem wziętych. Tam czekaja nas zajęcia o panu, którego bajki znamy i lubimy – proszę państwa….Jan Brzechwa.
 • 26.11.2019 Wtorek – „Złocisty i pachnący Brot”. Razem z młodszą grupą Kotków upieczemy chleb. Doskonale pamiętamy naszą grupę rok temu, z sentymentem wracamy czasem myślami do kotkowych czasów. Teraz starsi, bardziej doświadczeni złączymy siły z kolegami z sali obok i jak na wirtuozów w każdej dziedzinie przystało upieczemy chleb.
 • 28.11.2019 Czwartek – „Hit Szefowej“. Tym razem uraczymy Was bułeczkami dyniowymi. Częstujcie się, dogadzajcie sobie, smacznego !
 • 29.11.2019 Piątek – „Andrzeju, Andrzeju, o rety, o jeju !“. Andrzejkowe wróżby, tańce i hulańce. Można przywdziać się żywnie podoba i z uśmiechem na twarzy pląsać w rytm przedszkolnych hitów.

Język  niemiecki:

 

Polen – Polska

Ich komme aus Polen – pochodzę z Polski

die Sonne – słońce

der Wind – wiatr

 der Regen – deszcz

das Gewitter – burza

fahren – jechać

bremsen – hamować

Halt! – stop!

Ważne słowa   Monika Dzierbicka

Każde dziecko – mądra głowa
Lubi poznać nowe słowa.
I ja także tym sie chlubię,
Że poznawać słowa lubię
Moja pani też to wie
I dlatego uczy mnie.

Dziś okazja wyjątkowa,
Żeby poznać nowe słowa.
By dobrym się Polakiem stać
Każdy je powinien znać!

Właśnie: P o l a k. Kto to taki?
Mieszka w Polsce człowiek taki.
Tu się urodził, tu się wychowuje.
I właśnie tutaj najlepiej się czuje.
I choćby potem mieszkał bardzo daleko,
Wie, że jego miejsce nad Wisłą – polską rzeką.

Inne słowo to o j c z y z n a.
Słowo trudne – każdy przyzna.
Tam gdzie ojciec, tam gdzie mama
Tam też miejsce mam ja sama.
Czyś kobietą czy mężczyzną,
Blisko bądź ze swą ojczyzną.
Choć inne kraje też piękne są,
Ty zawsze pamiętaj, gdzie masz swój dom.

Trzecie słowo to s y m b o l e.
Jako Polak nie pozwolę,
By były niszczone czy nie szanowane
Te znaki symbolami nazwane.
Gdy znak ten na oczach Twych się pokaże,
Z czyms bardzo ważnym ma Ci się kojarzyć
Symbolem jest flaga, godło i hymn.
Rozpoznać je umiem i chwalę sie tym.

I jeszcze jedna panią czeka robota:
Wyjaśnić jeszcze, kim jest p a t r i o t a.
To każda kobieta i każdy mężczyzna,
Dla których ważna jest w życiu ojczyzna.
I choćby ciężko się żyło w naszym kraju,
Oni za Polskę wszystko oddają!
Bo w zyciu Polaka chodzi wlasnie o to
By co dzień sie starac byc patriota.

Ciekawych się rzeczy dziś dowiedziałam.
Przypomnij: jakie wyrazy poznałam?