• .
 • .
 • .

Aktualności Biedronki

_______________________________________________________________________________________________________________________

 

 • 4.03.2019  „Na wiejskim podwórku” W oparci o utwory literackie rozpoczniemy tematykę o zwierzątkach, które spotkać możemy w gospodarstwie wiejskim, ich zwyczajach , domach i przysmakach. Poćwiczymy buźkę   i fazę wydechową podczas ćwiczeń oddechowych – ciekawe czy uda Nam się przenieść wszystkie jajka   z kurnika ?
 • 5.03.2019  „Koza przedszkolna” …czyli ostatki w przedszkolu .  Zobaczymy co z tej okazji przygotowały dla Nas starsze dzieci i poznamy ludowe tradycje związane z ostatkami. „Przyczep ogon konikowi” Zamknij oczy   i podejdź przyczepić ogon konikowi sugerując się  tylko  wskazówkami kolegów… łatwe czy trudne to zadanie dowiemy się sami. Zabawa ucząca zaufania do drugiej osoby, udzielenia prostych i jasnych wskazówek , jak również słuchania ze zrozumieniem.
 • 6.03.2019  Wyjazd do Szkoły muzycznej na spektakl „Prot i Filip”. Spektakl na podstawie utworów  J. Brzechwy w wykonaniu teatru z Warszawy. Śniadanie godz. 8:00, wyjazd godz. 8:45.
 • 7.03.2019 „W wiejskiej zagrodzie” Zabawa konstrukcyjna podczas, której spróbujemy samodzielnie wykonać puzzle. Poćwiczymy nie tylko motorykę dłoni, ale także koordynację ruchową i percepcję wzrokową. „Walki kogutów” Wcielimy się w rolę kogutów i spróbujemy rozstrzygnąć kto zostanie Królem na wiejskim podwórku – zabawy muzyczno – ruchowe z szarfami.
 • 8.03.2019Matematyczna gra planszowa” czyli aspekt porządkowy liczby. Będziemy ćwiczyć umiejętności   z zakresu przeliczania, rozumienia kolejności wykonywanych czynności, pojęcia: najpierw, potem, wykonywania zadań sekwencyjnych oraz prawidłowego używania liczebników. Dzień Kobiet połączony z Dniem Małego „Dżentelmena” …bo  przecież Dzień Kobiet jest także świętem  Panów , którzy o swoje Damy dbają
 • 11.03.2019 „Owca” Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna wg D. Dziamskiej zakładająca, że podstawą uczenia się i aktywowania struktur pamięci długotrwałej jest  naturalny ruch człowieka. Są to zajęcia aktywujące równocześnie wszystkie zmysły, spójność i  jednoczesność współ- wykonywanych czynności, rytmiczność. Połączenie ćwiczeń o charakterze graficznym, manipulacyjno – rytmicznym oraz swobodnej ekspresji plastycznej. Kreśliliśmy już swobodne kropki i  linie teraz czas na rysownie niepełnej wiązki linii wychodzących  z jednego punktu.  „Pudełko złości” Wysłuchamy bajki terapeutycznej, dzięki której dowiemy się jakie emocje zdominowały zagrodę zwierzątek i jak sobie z nimi poradziły. Wspólnie przygotujemy pudełko, w którym zamykać będziemy nasze negatywne emocje, aby się ich pozbyć. Spróbujemy wprowadzić pudełko na stałe do  funkcjonowania naszej grupy, żeby lepiej kontrolować i radzić sobie  z emocjami, które wywołują sytuacje konfliktowe.
 • 12.03.2019 „Świnka” Zabawa konstrukcyjna. Próbujemy wykonać świnkę z plastikowej butelki. Proszę, aby każde dziecko przyniosło jedną plastikową butelkę z zakrętką. Najlepsza będzie butelka niższa, a szersza np. po mleku smakowym czy jogurcie pitnym. Wzór na tablicy ogłoszeń. Spotkanie z Panią  pielęgniarką dotyczące zdrowego żywienia.
 • 13.03.2019 Wycieczka do Wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego Babaluda na zajęcia pt. „Tajemnica  w mleku zamknięta”. Wyjazd o godz.  9.00 . Śniadanie o godz. 8.00. Planowany powrót godz. 13.30.
 • 14.03.2019 „Dzień mleka” Podsumowanie wrażeń z wycieczki oraz informacji dotyczących mleka, które ma istotny wpływ na rozwój zdrowego organizmu. Pobawimy się w artystów tworząc kolorowe obrazy malując na mleku.
 • 15.03.2019 „Zwierzątka” Ćwiczenia ortofoniczne , słuchowe oraz usprawniające aparat mowy prowadzone  w oparciu materiał dźwiękowy oraz bajkę logopedyczną.
 • 17.03.2019 Rodzinna niedziela na basenie. Szczegóły wkrótce.
 • 18.03.2019 „Domowe urządzenia”Sprzęty domowe takie jak lampka, odkurzacz, mikser czy czajnik ułatwiają Nam życie na co dzień. Tylko czy zawsze tak  było? Jak kiedyś ludzie podgrzewali wodę i jak radzili sobie z ciemnością? Dowiemy się tego poznając sprzęty domowe używane dawniej oraz dziś.
 • 19.03.2019 „Czajnik” Zabawa plastyczna podczas , której poznamy różne sprzęty i przedmioty służące do podgrzewania wody dawniej i dziś, jak również poćwiczymy sprawność palców dłoni wyklejając wzór kulkami z bibuły. Hit Szefowej Kuchni.
 • 21.03.2019 „Siała Baba Mak- Pierwszy Dzień Wiosny” W tym dniu zaplanowany jest pochód z Marzanną i Gaikiem, przegląd zabaw ludowcowych oraz Elegancki Obiad na Powitanie Wiosenny. Proszę, aby dzieci miały   odświętny strój w wiosennych kolorach  i kwiatowych wzorach.
 • 25.03.2019 „Nie taki prąd straszny” Obejrzymy film edukacyjny , by na jego podstawie  odpowiedzieć na pytania: Skąd się bierze w domu prąd ? Gdzie możemy znaleźć prąd w pomieszczeniach? W jaki sposób należy bezpiecznie używać sprzęty elektryczne?
 • 26.03.2019 „Lampka” Wspólnie spróbujemy wykonać lampkę z papierowych talerzyków. Poznamy różnicę między lampka a świeczką.   Pomasujemy sobie wzajemnie plecki w oparci     o wierszyki masażyki. Urodziny Przedszkolaka.
 • 27.03.2019 „Wesołe sprzęty” W ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru spróbujemy wcielić się rolę elektrycznych sprzętów domowych . Krótki teatrzyk muzyczny w oparciu o bajkę, w ramach którego będziemy między innymi grać na instrumentach i imitować odgłosy urządzeń domowych .
 • 28.03.2019Wyścig miksera z trzepaczką” Zajęcia badawczo – kulinarne, dzięki którym dowiemy się, które  z tych urządzeń przyśpieszy Nam pracę podczas przygotowywania ciasta.  Wyścig o pyszne placuszki czas zacząć!
 • 29.03.2019Odkurzamy w przedszkolu” …czyli matematyczne porządki. Za pomocą magicznego guzika spróbujemy zaprogramować nasz przedszkolny odkurzacz tak, aby wciągał jedynie te papierki, które chcemy np. tylko te w kolorze białym, tylko małe, tylko pięć papierków, tylko te  w kształcie koła , co 3 papierek itp. Poćwiczymy przy tym przeliczanie, rozpoznawanie kształtów, wielkości, długości, używanie liczebników, jak również obsługę odkurzacza .
 • 3.04.2019 Wyjazd do Baju Pomorskiego na przedstawienie pt. „Niedźwiedź i Masza”. Śniadanie o godz. 8.00 . Wyjazd o godz. 8.50.
 • 18.04.2019 Śniadanie Wielkanocne w Przedszkolu o godz. 9.00. Przedstawienie pt. „Kocia wiosna”   w wykonaniu Agencji Artystycznej Magmowcy. Spotkanie z zajączkiem.

 

WIERSZE

 

  „Na wiejskim podwórku”- zmodyfikowany wiersz S. Kraszewskiego.

Na podwórko dumne matki prowadziły swoje dziatki:

Krowa- łaciate cielątko

Koń- brązowe źrebiątko

Świnka- różowe prosiątko

Kurka- pierzaste kurczątko

Kaczka- płetwiaste kaczątko

Każda prowadzi swoje dzieciątko!

Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.

Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły.

Krowa- łaciate cielątko

Koń- brązowe źrebiątko

(…)

Wtem gospodarz konna furką wjechał prosto na podwórko.

Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.

Lamentują biedne mamy: „Co my teraz zrobić mamy?”

Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:

Krowa- łaciate cielątko

Koń- brązowe źrebiątko

(…)

Kurnik z grzędą

Na podwórzu dziś zebranie,
Są panowie i są panie.
Wszyscy radzić dzisiaj będą,
Czy budować kurnik z grzędą.
Kaczki kwaczą: kwa kwa kwa,
Zbudujemy go raz – dwa.
Świnki kwiczą: kwi kwi kwi,
Zbudujemy kurnik w mig!
Konik na to: I–ha–ha, i-ha-ha,
Ja stajenkę swoją mam.
Po co więc budować coś.
Czy przybędzie do nas gość?
-Nie bądź taki, gę – gę – gę –
Zagęgała tłusta gęś.
-Dzisiaj kury tu przybędą,
musi być ten kurnik z grzędą!
Kaczki znowu: kwa kwa kwa,
Zbudujemy go raz – dwa.
Świnki kwiczą: kwi kwi kwi
Czy w kurniku będą drzwi?
Konik na to: I–ha-ha, i-ha-ha,
Koń najwięcej siły ma.
Jeśli kury tu przybędą,
Będzie kurnik z piękną grzędą.
Tak zwierzęta zbudowały
Dla kur z grzędą kurnik mały.
Kury na to: ko ko ko,
Piękny dom, nie ma co!
Do środeczka zapraszamy,
Poczęstunek dla was mamy.
Kaczki kwaczą: kwa kwa kwa, Zjemy ziarno tak tak tak.
Świnki kwiczą: kwi kwi kwi,
My mieszankę zjemy w mig!
Konik woła: i-ha-ha, i-ha-ha,
Ja na proso chętkę mam!
Gąska na to: gę gę gę,
Ja na trawkę też mam chęć.
Kurki gdaczą: ko ko ko, Każdy z was to miły gość!

 

„Urządzenia elektryczne” Joanna Myślińska

„Pewnej nocy, po kryjomu, urządzenia wyszły z domu, bardzo mocno oburzone, bo przez dzieci nie cenione. No i dzieci już się smucą: Czy na pewno sprzęty wrócą? Chcemy mieć je w swej sypialni, toalecie i bawialni Wróć ma pralko prosi Hania bo są spodnie do wyprania. I żelazka mi brakuje, więc czym bluzki uprasuję? Adasiowi zaś potrzeba, by był toster, ten od chleba, bo uwielbiał na śniadanko jeść wędlinkę z ciepłą grzanką… W końcu dzieci powiedziały, iż nareszcie zrozumiały, że spełniały ich życzenia elektryczne urządzenia.”

 

„Król i jego elektryczni słudzy” Danuty Graj.

W dzisiejszym świecie
jak król żyć mogę -
odkurzacz czyści
moją podłogę,
zmywarka myje
za mnie talerze,
pralka mi brudne
ubrania pierze,
toster mi grzanki
przypieka smacznie,
a na mój rozkaz
radio grać zacznie.
Lecz, gdy brak prądu
- przyznaję z bólem -
zaraz przestaję
być wielkim królem.

 

PIOSENKI

. ” Dziwne  rozmowy”

W chlewiku mieszka świnka,

Co trąca ryjkiem drzwi.

Gdy niosę jej jedzenie,

To ona Kwi,  Kwi,  kwi!

 

Opodal chodzi kaczka,

Co Krzywe nóżki ma.

Ja mówię jej dzień dobry,

A ona kwa, kwa, kwa!

 

Przed budą trzy szczeniacki,

Podnoszą straszny gwałt.

Ja mówię cicho pieski,

A one hau, hau, hau!

 

Na drzewie siedzi wrona,

Od rana trochę zła.

Gdy pytam jak się miewasz?

To ona kra, kra, kra!

 

 

Domowe sprzęty elektryczne”

 

Radio, pralkę czy lodówkę,

często też sokowirówkę,

czy telefon, czy suszarkę,

czasem także zamrażarkę,

sprzęty takie w domu mamy

i z nich chętnie korzystamy.

2. Czemu służą, wszyscy wiemy,

trochę o nich opowiemy:

przez telefon rozmawiamy,

w zamrażarce – zamrażamy,

mikser wszystko w mig miksuje,

a odkurzacz- porządkuje.

3. Telewizję oglądamy,

radia chętnie też słuchamy,

na kuchence- gotujemy,

a żelazkiem prasujemy,

pralka daje czyste pranie,

aż się miło robi mamie.

Język angielski w podstawie programowej

PIOSENKI

ZABAWY

RYMOWANKA

SŁOWNICTWO
 

Old McDonald Had a Farm

Five Little Ducks

Hokey Pokey

 

Change your place!

Race with Balloons

Tower

Five Little Ducks

Hit the Card

Hot Potato

 

Where is Peter Pointer?

 

cow, horse, duck, sheep, pig,

 turkey,  jump, clap your

hands, touch your nose, big,

medium- sized, small,  vacuum

cleaner, broom, candle, lamp,

 spoon, mixer, vacuum, blend,

sweep.