• .
 • .
 • .

Aktualności Biedronki

_______________________________________________________________________________________________________________________

 

Na początek wszystkiego najlepszego w roku 2020 !  Opowiemy sobie o dokarmianiu ptaków, oglądniemy karmniki oraz dowiemy się, które ptaki nie odlatują na zimę. Druga połowa miesiąca upłynie w tematyce urządzeń domowych, takich jak żelazko, radio oraz czajnik.  Wydarzenia zaplanowane na ten miesiąc prezentują się następująco:

 • 7.01.2020  Wtorek -  „Sikorka”  Postaramy się odwzorować umaszczenie sikorki używając do tego gąbki.
 • 8.01.2020 Środa – „O wróbelku Elemelku”. Utwór H. Łochockiej “O wróbelku Elemelku pustym brzuszku i rondelku” przybliży nam przygody naszego latającego kolegi.
 • 10.01.2020 Piątek -  „Ile jest Elemelków ?” . Policzymy wróbelki. Każdy liczyć będzie sam, na własną rękę. Potem policzymy jeszcze raz, ale razem, bo razem zawsze raźniej !
 • 13.01.2020  Poniedziałek – „Ptasie radio”. Na antenie radia Biedronek odbędzie się audycja poświęcona odgłosom, jakie wydają ptaki. Będziemy naśladować głosy ptaków na konkretnych zgłoskach oraz  prawidłowo artykułować dźwięki.
 • 14.01.2019 Wtorek  – Zebranie z rodzicami godz. 16.45 sala Sów (wejście białymi schodami) dotyczy podsumowania pracy wychowawczo-dydaktycznej za I półrocze – P. Agnieszka  i Integracji Sensorycznej – wykład poprowadzi Angelika Brombley.
 • 16.01.2020   Czwartek – „Dzwoneczkowe urodziny”. Wszystkie przedszkolaki urodzone w styczniu będą świętowały swoje urodziny wspólnie  z kolegami ze swojej grupy.  Jubilaci będą mieli szczególne przywileje np. wybór ulubionych zabaw  i zabawek w sali. Tak by poczuli się wyjątkowo. W tym dniu będzie ulubione danie wszystkich przedszkolaków – pachnąca, pieczona w przedszkolu pizza, ciasto w formie tortu na podwieczorek i inne urodzinowe niespodzianki przygotowane przez kolegów z grupy.
 • 20.01.2020 Poniedziałek – „Magiczne urządzenia elektryczne“. Pod lupę weźmiemy pracę żelazka, radia, pralki oraz czajnika. Dlaczego żelazko musi być gorące ? Dlaczego czajnik musi zagrzać wodę?  Jak pierze pralka ?  Dlaczego potrzebny jest prąd ? Czy można prasować samemu ? Towarzyszyć nam będzie oprócz tego wiersz J. Tuwima „Pstryk“.
 • 22.01.2020 Środa – Spotkanie z policjantem „Bezpieczne ferie”, godz. 9.15.
 • 23.01.2020  Czwartek – „Czajnik” . Jak Biedronki coś robią, to pełną parą. Tak tez jest w przypadku tworzenia czajnika. Przyszykujcie filiżanki i herbatę. Zalejemy wrzątkiem, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.
 • 24.01.2020 Piątek – „Panowie i Panie – czas na pranie !”. Po całym tygodniu czas na odświeżenie ubrań. Pierzemy i wieszamy a potem liczymy. Nie łączymy bieli z kolorami, spokojnie. UROCZYSTY OBIAD ZIMOWY. Nasz pierwszy uroczysty obiad w  roku 2020. Przypominam o odpowiednim (odświętnym) stroju.
 • 27.01.2020 Poniedziałek – „Historia prania”. Ułożymy historyjkę obrazkową. Celem jest ułożenie obrazków w kolejności chronologicznej, ale Biedronki lubią czasem być przewrotne.
 • 28.01.2020  Wtorek – Pralka 2.0. Rok temu wypuściliśmy na rynek pierwszy model naszej pralki. Zygmunt Hajzer nie mógł wyjść z podziwu, że proszek nie jest ważny, jeśli pralka jest naprawdę fenomenalna. Dostaliśmy mnóstwo podziękowań i słów zachwytu. Dlatego czas na nasz drugi sprzęt piorący. Jeszcze lepszy, jeszcze bardziej dopracowany, jeszcze bardziej zachwycający.
 • 29.01.2020 Środa – HIT SZEFOWEJ    Panowie i Panie ! Gzik na posmakowanie.

 

KONCERT MUZYCZNY DLA BABCI I DZIADKA  NA SCENIE TEATRU BAJ  POMORSKI

Odbędzie się 3  marca 2020r. (wtorek).

Ze względu na frekwencję  wzorem lat ubiegłych, Koncert dla Babci i Dziadka organizujemy w dwóch terminach. 3.03 (wtorek), 4.03  (środa). Nasza ogromna prośba kierowana jest  do rodziców wszystkich  dzieci. Proszę żeby dzieci były obecne w tych 2 dniach w przedszkolu.  W przygotowywanym koncercie biorą udział wszystkie dzieci i jest ono powiązane z każdą grupą, koncert tworzy jednolitą całość. Bardzo dziękujemy z pomoc. Prosimy także o informacje dotyczącą odbioru dzieci po koncercie z teatru. Dzieci będą wydawane tylko na podstawie upoważnień  i podpisu osoby odbierającej z teatru.

 

 

 

Słówka język niemiecki:

der Vogel – ptak

fliegen – latać

der Spatz – wróbel

die Meise- sikorka

waschen – prać

das Korn – ziarno

das Radio – radio

die Waschmaschine – pralka

die Kleider – ubrania

Ptaszki”

Zima długa i surowa,
naszym ptaszkom ziarno chowa.

Ptaszki głodne przyfruwają,
i w okienko zaglądają.

Nakarm ptaszki mój kolego,
a tym sprawisz coś dobrego.

Pełny brzuszek to uczyni,
że się ptak nie boi zimy.

Sikorka

Na zimę z wróblami u nas się ostała,
Do kraju ciepłego odlecieć nie chciała.
Nie straszna jej zima ze swymi mrozami,
Choćby wszystkie pola przykryła śniegami.

To dla niej dzieciaki najczęściej budują,
Karmniki, do których karmę dosypują,
Tam często słoninkę ze skórką wieszają,
Sikorki apetyt na ten przysmak mają.


Julian Tuwim

Pstryk
Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.

Bardzo łatwo:
Pstryk – i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz,
Zaraz mrok otoczy nas.
A jak pstryknąć trzeci raz-
Znowu dawny świeci blask.

Taką siłę ma tajemną
Ten ukryty w ścianie smyk!
Ciemno – widno -
Widno – ciemno.

Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?

To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD.
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny bystry PRRRRĄD!
I skąd światło?
Właśnie stąd!