• .
 • .
 • .

Aktualności Motylki

_______________________________________________________________________________________________________________________

 

Rodziców, którzy zgłosili się do udziału w przedstawieniu mikołajkowym zapraszam na pierwsze spotkanie 07.11.2019 (czwartek) o godz. 17:00.

04.11.2019 – 08.11.2019 „Nasza Ojczyzna – Polska” – tematyka poświęcona Polsce w związku z rocznicą odzyskania niepodległości. Utrwalimy znaczenia narodowych symboli, poznamy postać Marszałka Piłsudskiego oraz legendę o powstaniu naszego państwa.

 • 04.11.2019 (poniedziałek) – „Legenda o powstaniu państwa polskiego” – wysłuchamy legendy, utrwalimy znajomość mapy, dowiemy się dlaczego Gniezno było pierwszą stolica polski. Postaramy się znaleźć odpowiedz na trudne pytanie czym jest dla nas patriotyzm oraz przygotujemy kodeks małego patrioty.
 • 05.11.2019 (wtorek) – „P jak Polska” poznamy literkę „p” 6 – latki w szkole, wyjście godz. 9:20.
 • 06.11.2019 (środa) – „Polska walczyła – my pamiętamy” – kinezjologiczna zabawa dydaktyczna według D. Dziamskiej. Tym razem zmierzymy się z zygzakami oraz dokładnym składaniem papieru. Wykonanie kartki dla bohatera powstania warszawskiego oraz poznanie sylwetki, którą dzieci wybrały w ramach projekty „Piękna Nasza Polska Cała” były wstępem do tych zajęć, wzbudziły duże zainteresowanie Motyli, dlatego utrwalimy naszą wiedzę.
 • 07.11.2019 (czwartek) – „Józef Piłsudski” – rysowanie ołówkiem – dowiemy się dlaczego zawdzięczamy mu wolność, na podstawie wiersza poznamy postać Marszalka oraz wyjaśnimy wartości takie jak wolność i wdzięczność. Dowiemy się co to jest portret oraz samodzielnie go wykonamy techniką kalkomanii. Godz. 17:00 – pierwsze spotkanie do przestawienia mikołajkowego.
 • 08.11.2019 (piątek) „11 listopada – hołd dziś Polska składa” – uroczystość patriotyczna, którą przygotowaliśmy dla naszych kolegów z grup młodszych. Proszę tego dnia, jak wspominałam na zebraniu o strój galowy (biało – czarny bądź granatowy), dziewczynki również białe rajstopy. Przedstawienie zaplanowane jest na godz. 9:30, proszę o punktualność. Z góry dziękuję. Tego dnia będzie także elegancki obiad, stroje galowe jak najbardziej mogą zostać, nie ma potrzeby przygotowywać innego.

12.11 – 15.11.2019 „Przedszkolak dzielny i samodzielny! ”  – będziemy doskonalić naszą samoobsługę w zakresie ubierania się – zapinania zamków, guzików, wciągania koszulek oraz podejmiemy próbę nauki wiązania sznurowadeł.

 • 12.11.2019 (wtorek) –   „1,2,3 – tablica sprawności – przygotujemy tablicę sprawności, na której będziemy zaznaczać nasze osiągnięcia w zakresie samodzielności.
 • 13.11.2019 (środa) -   „Miki i Piki” – nauczymy się wiersza o dwóch myszkach, a myszki te to nasze sznurowadła, które „uciekając przed kotem” zupełnie przypadkiem się zawiążą. Proszę, by dzieci miały tego dnia w miarę możliwości sznurowane buty. Zachęcam do ćwiczenia sznurowania również w domu.
 • 14.11.2019 (czwartek) – „Guzikowa kraina” – komponowanie z guzików i sznurowadeł – za sprawa naszej wyobraźni przeniesiemy się do guzikowej krainy. Proszę, by dzieci przyniosły kolorowe guziki, różnej wielkości.
 • 17.11.2109 (niedziela) basen dla rodziców, godziny dla poszczególnych grup zostaną podane w późniejszym terminie – Basen jest  na ul. Świętego Józefa 17 - Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK w Toruniu.

18.11 – 22.11.2019 „Makulaturę zbieramy – o przyrodę dbamy” – ponownie przystąpiliśmy do konkursu w zbiórce makulatury, dlatego dowiemy się czym jest recykling i jaki jej sens zbiórki papieru oraz segregacji odpadów.  

 • 18.11.2019 (poniedziałek) –  „Co wspólnego mają drzewa z książką?”, czyli po co nam segregacja śmieci i zbiórka makulatury.
 • 19.11.2019 (wtorek) – „Bartek zbiera papier” – poznamy literkę „B,b” wg Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz „Od wierszyka do literki”.
 • 21.11.2019 (czwartek) – „Papierowy świat”- poza zbieraniem makulatury można ją wykorzystać do prac plastycznych według naszych pomysłów.
 • 22.11.2019 (piątek) – wybierzemy się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania EcoKids. Wyjazd godz. 9:30.  Na warsztaty potrzebne są plastikowe butelki, proszę, by dzieci przyniosły 1 plastikową butelkę. Godz. 13:20 – Agencja Artystyczna „Magmowcy” odwiedzi nas z przedstawieniem „Emocjonalne stworki”.

25.11 – 29.11.2019 „Tajemnice jesiennej pogody”  – czy o pogodzie wiemy już wszystko? Zapewne dużo, teraz pora na poznanie czym jest meteorologia, założenie stacji pogodowej w naszym ogrodzie oraz poznanie urządzeń do pomiarów zjawisk atmosferycznych.

 • 25.11.2019 (poniedziałek) – „Po co nam prognoza pogody?” – obejrzymy prognozę pogody, dowiemy się jakie elementy pogody są podawane w prognozie, po co jest zapowiadana oraz wyjaśnimy co kryje się pod trudnym słowem meteorologia. Ponad to będziemy świętować dzień pluszowego misia.
 • 26.11.2019 (wtorek)  - „Stacja meteorologiczna” – dużymi sukcesami cieszy się nasza dotychczasowa współpraca z grupą Mrówek, więc i tym razem przy wspólnej pracy założymy w naszym ogrodzie stacje pogodową. Dowiemy się do czego służy deszczomierz, jak wygląda wiatromierz oraz co mierzymy termometrem. 6- latki wychodzą tego dnia do szkoły z p. Renią, godz. 9:20.
 • 28.11.2019 (czwartek) – wybierzemy się do biblioteki – Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska. Filia nr 5-  wycieczka w celu przypomnienia i utrwalenia wiadomości o życiu i twórczości F. Chopina.  Wyjście o godz. 9:30. Proszę o punktualność.Zapraszamy na hit szefowej – bułeczki dyniowe.
 • 29.11.2019 (piątek) – Przed nami dzień wróżb, magii i czarów czyli  „Andrzejkowe tradycje”.

 

Zapraszam na konsultacje indywidualne po wcześniejszym ustaleniu terminu, szczególnie rodziców dzieci 6-letnich w celu przekazania wyników wstępnej gotowości do podjęcia nauki w szkole.

 

WIERSZE I PIOSENKI – przykłady

„Wiersz J. Piłsudski”

Czy to duży,

Czy to mały,

Każdy o tym wie,

Że Józef Piłsudski,

Marszałkiem się zwie.

To wielki bohater,

Człowiek silnej woli,

Dzięki niemu Polska

Wydostała się z niewoli.

Znał słowo „Ojczyzna”

Nie straszna mu była

Krew ani blizna.

Kochał Polskę należycie,

Za nią gotów oddać życie.

Niech on dla nas wzorem będzie

Teraz, tutaj, no i wszędzie.

Cześć Jego Pamięci,

Cześć Mu i Chwała,

Oby takich Polaków

Polska zawsze miała.

 

„Miki i Piki”

Były sobie dwie myszki ,

Miki i Piki – miały długie ogonki.

Zamieniły się miejscami,

Jedna myszka weszła do norki,

Druga ją zamknęła.

Jedna wystawiła uszko,

Druga ją okrążyła i wystawiła swoje

Przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki.

„Piosenka małego patrioty”

Kto ty jesteś? Polak mały!

Mieszkasz w Polsce? Właśnie tak! Orzeł Biały jest wspaniały.

To jest godło! To nasz znak!

Naszą flagę zgodnie dzielą najpiękniejsze barwy dwie.

Biel z czerwienią, czerwień z bielą, ja im wierny zostać chcę.

Ref. Ucz się kochać kraj rodzinny i to od najmłodszych lat.

Ważne, by szanować innych, byś rozumiał lepiej świat. (refren 2x)

Moja szkoła, dom, rodzina to ojczyzna, którą znam.

Swoje życie tu zaczynam, tu dorosłym zostać mam.

Wobec wrogów trzeba twardo, lecz odróżniaj: wróg – czy gość?

I nie traktuj go z pogardą, by nie gardził tobą ktoś.

Ref. Ucz się kochać kraj rodzinny……

 

 

„Katechizm polskiego dziecka”

— Kto ty jesteś?

— Polak mały.

— Jaki znak twój?

— Orzeł biały.

5

— Gdzie ty mieszkasz?

— Między swemi.

— W jakim kraju?

— W polskiej ziemi.

— Czym ta ziemia?

— Mą Ojczyzną.

— Czym zdobyta?

— Krwią i blizną.

— Czy ją kochasz?

— Kocham szczerze.

— A w co wierzysz?

— W Polskę wierzę.