• .
 • .
 • .

Aktualności Motylki

_______________________________________________________________________________________________________________________

Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom zaangażowanym w grudniowe wydarzenia naszej grup, był to intensywny miesiąc, a dzięki współpracy z Państwem atrakcyjny dla dzieci. Dziękuję też za dostarczone mokre i suche chusteczki i artykuły dekoracji świątecznych.

07.01.2020 – 10.01.2019 „W poszukiwaniu minionego czasu ” – czyli gdzie się podział miniony Rok? Czy czas rzeczywiście nas goni ? dowiemy się w jaki sposób mierzymy czas, jak robili to nasi przodkowie, zanim pojawiły się zegary. Utrwalimy ponad to nazwy miesięcy oraz znajomość cyfr.

 • 07.01.2020 (wtorek) – „Gdzie jest ten Rok” – opowiadanie „Profesor ciekawski i mierzenie czasu” -  zegar słoneczny, zegar wodny, klepsydra czy zegar mechaniczny, co było dawniej, a czym dziś mierzymy czas?
 • 08.01.2020 (środa) – „Zegary” – zabawy ortofoniczne  – czyli ćwiczymy nasz aparat mowy, usprawniamy go, by wypowiadać się całymi zdaniami i poprawnie gramatycznie.
 • 09.01.2020 (czwartek) – „Mierzymy czas” – zabawa konstrukcyjna – jako prawdziwi znawcy miesięcy wykonamy ilustracje do kalendarza, którym posłuży nam w najbliższym roku.

13.01. – 17.01.2020 „Bezpieczne zabawy zimą” – przed nami czas ferii zimowych, być może część z nas wyjedzie lub spędzi je (miejmy nadzieję) w zimowej scenerii zatem utrwalimy  przypomnimy zasady bezpiecznych zabaw zimą.

 • 13.01.2020 (poniedziałek) – „ Zimo, gdzie jesteś?” – wycieczka – wyruszymy na poszukiwanie śladów zimy, tylko od pogody zależy czy znajdziemy ich dużo czy troszkę mniej.
 • 14.01.2020 (wtorek)-  „Zimowe krajobrazy” – za pomocą pasteli wyczarujemy zimowy krajobraz
 • 15.01.2020 (środa) – „Bezpiecznie zimną” – opowiadanie dzieci w oparciu o ilustrację – przypomnimy sporty zimowe oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas ich uprawiania, a także podczas zabaw na śniegu i lodzie. Poznamy także zagrożenia płynące z niewłaściwych zabaw zimową porą.
 • 16.01.2020 (czwartek) „Dzwoneczkowe urodziny” – uroczystość wszystkie przedszkolaki, które  obchodzą urodziny w styczniu  będą świętowały swoje urodziny   wspólnie  z kolegami ze swojej grupy.  Tego dnia Jubilaci będą mieli szczególne przywileje np. wybór ulubionych zabaw i zabawek w sali, tak by poczuli się wyjątkowo. W tym dniu będzie ulubione danie wszystkich przedszkolaków pachnąca, pieczona w przedszkolu pizza, cisto w formie tortu i inne urodzinowe niespodzianki przygotowane przez kolegów z grupy.
 • 17.01.2020  (piątek) Wyjazd do Teatru Baj Pomorski na spektakl „Jaś i Małgosia”, wyjazd 8.45, śniadanie 8.00.

20.01 – 24.01.2020 „Święto Babci i Dziadka” – czyli o szacunku do starszych, rodzinnych powiązaniach, drzewie genologicznym.

 • 20.01.2020 (poniedziałek) –  „Rodzinne fotografie” – czytanka słowno – obrazkowa – samodzielnie postaramy się odczytać podpisy pod zdjęciami na drzewie genologicznym.
 • 21.01.2020 (wtorek) dzieci 6-letnie idą do szkoły, wyjście 9.20.
 • 22.01.2020 (środa) Spotkanie z policjantem „Bezpieczne ferie”, godz. 9.15.
 • 24.01.2020 (piątek )Uroczysty obiad zimowy – proszę o przygotowanie stroju

27.01. – 31.01.2020 „Tydzień potraw regionalnych” – realizując tegoroczny plan pracy poświęcony Polsce poznamy ją tym razem od kuchni, oraz nazwy dań regionalnych, które sami przygotujemy.

 • 27.01.2020 (poniedziałek) – „Szneka z glancem” – warsztaty kulinarne – co się kryje pod tą tajemniczą nazwą i jak przygotować ten specjał z pewnością odwiedza dzieci po powrocie do domu, same bowiem przygotują te poznańskie smakołyki, które zjedzą na podwieczorek
 • 28.01.2020 (wtorek) – „Krakowskie obwarzanki” – lepienie z masy solnej  – tym razem przeniesiemy się do Krakowa, by ulepić tradycyjnego precla z makiem. Niestety nie do zjedzenia.
 • 29.01.2020 (środa) – „Skąd się wzięły pyzy” – rozmowa na podstawie filmu edukacyjnego – skąd i z czego są zrobione przybliży nam pewna znana nam już Pyza – bohaterka książki i filmu dla dzieci. Zapraszamy na hit szefowej kuchni – gzik !
 • 30.01.2020 (czwartek) „Polskie pyszności” – nauczymy się piosenki o polskich tradycyjnych potrawach i  regionach, w których można je skosztować. W tym miesiącu poznajemy literkę D, T, F.

 

KONCERT MUZYCZNY DLA BABCI I DZIADKA  NA SCENIE TEATRU BAJ  POMORSKI

Odbędzie się 4  marca 2020r. (środa).

Ze względu na frekwencję  wzorem lat ubiegłych, Koncert dla Babci i Dziadka organizujemy w dwóch terminach. 3.03 (wtorek), 4.03  (środa). Nasza ogromna prośba kierowana jest  do rodziców wszystkich  dzieci. Proszę żeby dzieci były obecne w tych 2 dniach w przedszkolu.   W przygotowywanym koncercie biorą udział wszystkie dzieci i jest ono powiązane z każdą grupą, koncert tworzy jednolitą całość. Bardzo dziękujemy z pomoc.

Prosimy także o informacje dotyczącą odbioru dzieci po koncercie z teatru. Dzieci będą wydawane tylko na podstawie upoważnień  i podpisu osoby odbierającej z teatru.

 

WIERSZE I PIOSENKI – przykłady

„Mamy czas”Wiosna lato jesień zima
Człowiek czasu nie zatrzyma
Wiosna lato jesień zima
Człowiek czasu nie zatrzyma Ref. Mamy czas, mamy czas, mamy czas
Czas nie goni nas /4xGdy się człowiek spieszy
To się diabeł cieszy
Ten kto jest ostatni
W niebie będzie pierwszy

Ref. Mamy czas, mamy czas, mamy czas
Czas nie goni nas /4x

 

 

 „Miesiące” Dwanaście miesięcy w każdym roku – czy znasz je wszystkie? Powiedz nam Styczeń jest pierwszy – śniegiem na nas prószyLuty – jest drugi – mrozi nasze uszy

Marzec jest trzeci – ptaki powracają

Kwiecień jest czwarty – pąki rozkwitają

A maj jest piąty – zieleń dookoła

Czerwiec jest szósty – wakacji czas przywoła

Lipiec jest siódmy – żar leje się z nieba

Sierpień jest ósmy – zboże kosić trzeba

Wrzesień jest dziewiąty – pełno grzybów w lesie

Październik dziesiąty – słotę nam przyniesie

Listopad jedenasty – liście opadają

Grudzień dwunasty – święta się zbliżają

 

 

Język angielski

PIOSENKI

ZABAWY

SŁOWNICTWO

 

Dni tygodnia

 

Fun in the Snow

 

Grandparents are special

 

Friday Run

Kalambury

Spin the Bottle

Bingo

Snowball

Hit the Card

Farmer in the Dell

Lip reading

Shopping list

The Vegetable Soup

 

skiing, ice skating, snowboarding, sledding, hockey, skis, sledge, hockey, skates, mum, dad, grandma, grandpa, sister, brother, wife, child, nanny, cat, dog, mouse, cheese, bread, butter, buns, apple, banana, broccoli, carrots, potatoes, onions, soup, vegetables; dni tygodnia.