• .
 • .
 • .

Aktualności Żabki

_______________________________________________________________________________________________________________________

 

Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za dostarczane materiały papiernicze i plastyczne oraz chusteczki, szczególnie Zosi S.,  Martynki, Kuby, Ani.

 

06.05. – 10.05.– „Sól – bogactwo Kujaw” – nawiązując do naszej koncepcji, poznamy bogactwa naturalne naszego regionu- sól, jej właściwości i zastosowanie. Zwiedzimy warzelnię soli podczas wycieczki do Ciechocinka. Samodzielnie wyhodujemy kryształki soli w kąciku przyrody.

 • 06.05.2019 (poniedziałek) – „Sól skarb naszego regionu” – poznamy sól w różnych postaciach – bryła, gruboziarnista, sól do kąpieli, solanka.  Za pomocą lupy będziemy opisywać jej właściwości i przeznaczenie. Poeksperymentujemy z solą w kąciku przyrody, sprawdzimy czy uda się wyhodować kryształy.
 • 07.05.2019 (wtorek) – „Solankowe obrazki  – wyklejanie kolorową solą – zabarwioną wcześniej solą będziemy tworzyć kolorowe obrazki i mozaiki.
 • 08.05.2019 (środa)  -  „Ciechocińskie uzdrowisko” – wycieczka – właściwości zdrowotne soli poznamy podczas wycieczki do Ciechocinka. Wyjazd o godz. 9:00, śniadanie o godz. 8:00. proszę o punktualność.

Plan wycieczki zakłada:

- „Kino dawniej i dziś” – warsztaty w Domu Kultury

- spacer wokół tężni, deptakiem

- spacer Parkiem Zdrojowym – amfiteatr, Jaś i Małgosia, plac zabaw

- zwiedzanie Muzeum  Warzelni Soli

- obiad w postaci zupy pomidorowej z bułką ok. godz.  12- 13.

- lody wodne

Proszę, by dzieci nie brały ze sobą plecaków, gdyż nie ma takiej potrzeby. Woda, prowiant oraz środki higieniczne (chusteczki, żel antybakteryjny) są zapewnione. Proszę dla dzieci  o ubiór stosowny do pogody oraz wygodne buty. Powrót zaplanowany ok. 14:30 – 15:00.. Wszelkie informacje na temat przeciwwskazań zdrowotnych proszę zgłaszać wcześniej.. W przypadku niekorzystnej pogody (deszcz) wycieczka może zostać odwołana.

13.05. – 18.05.2019 – „Ruch to wielki, dźwięków moc, z traw na łące miękki koc” – przyjrzymy się dokładanie temu co piszczy w trawie. Poznamy mieszkańców łąki, dowiemy się jak zwierzęta przystosowują się do środowiska i czym są barwy ochronne. Postaramy się odkryć tajemnicę gąsienicy.

 • 13.05.2019 (środa) –  „Co piszczy w trawie” – spacer – wyposażeni w lupy wybierzemy się na poszukiwania mieszkańców łąki. Następnie wypełnimy karty obserwacji, zaznaczając co ciekawego udało nam się zobaczyć i dowiedzieć.
 • 14.05.2019 (wtorek) „Owady na łące” – kinezjologiczna zabawa dydaktyczna D. Dziamska – podejmiemy próbę samodzielnego kreślenia ósemki, która będzie baza różnych owadów, wg pomysłu dzieci. Zgodnie z założeniami edukacji przez ruch Dziamskiej będziemy dzięki tym ćwiczeniom rozwijać stabilizację lateralną, usprawniać naprzemienność ruchów oraz utrwalać zasady pracy zespołowej. Przy okazji każdy nauczy się rysować motyla, ważkę czy pszczółkę, dobrze przy tym się bawiąc przy muzyce.
 • 15.05.2019 (środa) – „Gąsienica i jej tajemnica” – dowiemy się, w jaki sposób dochodzi do przemiany malej gąsienicy w pięknego motyla.
 • 16.05.2019 (czwartek) – „Zabawy regionalne i tańce ludowe”  – warsztaty prowadzone przez Joannę Kobus – nauczyciel z Aleksandrowa Kujawskiego. Obejrzymy wybrane tańce regionalne oraz poznamy kroki podstawowe kujawiaka.

20.05 – 24.05.2019 – „Skąd się bierze miód?” – tematyka łąki to wstęp do odkrycia sekretnego życia pszczół, dowiemy się skąd bierze się miód, co kryje się w środku ula oraz poznamy zawód pszczelarza. W rozwiązaniu pszczółkowych zagadek pomoże nam wiedza i doświadczenie Agnieszki i jej taty.

 • 20.05.2019 (poniedziałek) – „Sekretne życie pszczół” – na podstawie filmu edukacyjnego dowiemy się, jaka hierarchia panuje w świcie pszczół, jaką rolę pełni królowa, robotnice i trutnie.
 • 21.05.2019 (wtorek)  – DZWONECZKOWE  URODZINY” – wszystkie przedszkolaki, które  obchodzą urodziny w maju będą świętowały swoje urodziny   wspólnie  z kolegami ze swojej grupy.  Tego dnia Jubilaci będą mieli szczególne przywileje np. wybór ulubionych zabaw i zabawek w sali, tak by poczuli się wyjątkowo. W tym dniu będzie ulubione danie wszystkich przedszkolaków pachnąca, pieczona w przedszkolu pizza, cisto w formie tortu i inne urodzinowe niespodzianki przygotowane przez kolegów z grupy. W tym miesiącu świętujemy urodziny z Martą, Kalą, Kubą i Zuzią.
 • 23.05.2019 (czwartek)- „Skąd się bierze miód?” – warsztaty z Agnieszką i jej tatą. Poznamy niezbędne atrybutu stroju pszczelarza, zasady bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami, zajrzymy do ula. Termin może ulec zmianie

27.05. – 31.05.2019 – „Bukiet, prezent i cukierki – mój i rodziców tydzień wielki” – maj to tradycyjnie wielkie święto rodziny w naszym przedszkolu. Tematyka ta będzie doskonalą okazją do poznania takich wartości jak szacunek i miłość. A na zakończenie poważnych rozważań czeka nas piknik z rodzicami.

 • 27.05.2019 (poniedziałek) – „Zajączek z rozbitego lusterka”   – w oparciu o historię Piotrusia z opowiadania dowiemy się, w jaki sposób możemy pomagać rodzicom i co to znaczy okazać szacunek drugiej osobie.
 • 28.05.2019 (wtorek) „Kosz dla mamy” – kinezjologiczna  zabawa dydaktyczna D. Dziamska – tym razem poznamy sztukę składania papieru, wykonamy kosz z kwiatkami, chociaż już po dniu mamy, zapewne miło będzie każdej mamie podziwiać dzieło rąk dzieci.
 • 30.05. 2019 (czwartek) „Święto rodziny” – piknik z okazji święta rodziców i dnia dziecka, prosimy o zarezerwowanie popołudnia. Szczegóły wkrótce.

 

Piosenki i wiersze – przykłady

SÓL

„Mam dla pana bajkę”.
„Nową?”
„Całkiem nową, daję słowo”.

Był raz sobie pewien król.
Król pieniędzy dużo zebrał
I powiedział: „Kupię sól,
Nie chcę złota ani srebra.

Cóż jest zimny metal wart?
Ja chcę ulżyć ludzkiej doli.
Proszę państwa, to nie żart,
Kupię soli, dużo soli.
Sól zastąpić może śnieg,
Sól do potraw ludziom służy,
Kupię soli, jakem rzekł,
I nie będę zwlekał dłużej”.

Wnet się zaczął soli skup
Nie widziany do tej pory,
Sprowadzono z solnych żup
Pełne wory do komory.

Obok wora stanął wór
I wciąż nowe przywożono,
Przywożono z dolin, z gór,
Choć za sól płacono słono.

Kiedy był już pełny skład,
A król zasiadł do obiadu,
Nagle deszcz ulewny spadł,
Woda wdarła się do składu.

Rozpuściła całą sól
I do morza odpłynęła.
Długo płakał stary król
Nad zagładą swego dzieła.

Strumień słonych jego łez
Pochłonęła woda słona -
I tu był królestwa kres.
I tu bajka już skończona.

„O, przepraszam! Pan pozwoli…
Przecież brak tej bajce soli!”

 

Pszczółko, pszczoło latasz w koło,
czemu tak ci jest wesoło?

1.  Bo skrzydełka zwinne mam,
latam sobie tu i tam  x 2

Pszczółko, pszczoło latasz w koło,
czemu tak ci jest wesoło?

2. Bo kubraczek w paski mam,
żółto- czarne, popatrz sam.

Pszczółko, pszczoło latasz w koło,
czemu tak ci jest wesoło?

3. Bo na łące kwiatów w bród,
zrobię z nich przepyszny miód.

 

 

JĘZYK ANGIELKI

 

PIOSENKI

ZABAWY

SŁOWNICTWO

OPOWIADANIA

 

Baby Shark

 

Little Green Frog

 

Here is a Beehive

 

Salt and Pepper

Popcorn game

Tower

Spring flowers

Let’s walk!

Let us chase the ladybird!

Hit the Card

salt, pepper, soup, bread, chocolate cake, ice – carem, pickle, cheese, lollipop, sausage, cupcake, watermelon, pear, beehive, honey, fly, butterfly, frog, stork, ladybird, meadow,  sister, brother, mummy, daddy, grandma, grandpa, baby; utrwalenie kolorów

Very Hungry Caterpillar

 

The Frog Family