• .
 • .
 • .

Aktualności Mrówki

_______________________________________________________________________________________________________________________

Drodzy Rodzice, właśnie zaczęliśmy kolejną przygodę, jaką jest nowy rok przedszkolny! Wasze dzieci są już w grupie 5,6 latków. Mam nadzieję, że zaznacie mnóstwo uciechy i radości z postępów jakie poczynią Wasze przedszkolaki. Chciałabym jeszcze raz serdecznie wszystkim podziękować za współpracę w zeszłym roku i życzyć wszystkim alby ten rok był jeszcze lepszy od poprzedniego.

 W pierwszym tygodniu, jeszcze w nieco wakacyjnym nastroju dzieci przypomną sobie nasz przedszkolny świat. Dla wielu z nich powrót do przedszkola po wakacjach jest od dawna oczekiwany, dla niektórych jednak nie jest łatwy. Wspólnie postaramy się by ten tydzień był pełen miłych doświadczeń.

 • 03.09.2018 (poniedziałek) Cieszę się, że tu jesteś - dziś porozmawiamy o emocjach towarzyszących pierwszego dnia w przedszkolu, oraz przypomnimy sobie plan dnia, według którego działamy.
 • 04.09.2018 (wtorek) Mój znaczek – dzieci będą rysowały kredkami ołówkowymi swój znaczek rozpoznawczy w celu utrwalenia.
 • 05.09.2018 (środa) Dlaczego potrzebne są nam zasady?- dzieci wysłuchają wiersz W. Szwajkowskiego pt. „Mądry przedszkolak” na podstawie którego stworzą wraz z grupą wspólny kontrakt w formie piktogramów. Tego dnia także odbędzie się krótkie przeszkolenie dzieci z prawidłowego mycia rąk.
 • 06.09.2018 (czwartek) Każdy swoje imię ma- dzieci nauczą się piosenki, utrwalą nazwiska kolegów i koleżanek z grupy, oraz zdrobnienia związane z imieniem.
 • 06.09.2018 (czwartek) Zapraszam wszystkich rodziców na zebranie, godz. 17.00. Zebranie odbędzie się w naszej sali.

W tym tygodniu poruszymy niezwykle ważny temat, jakim jest bezpieczeństwo. Skupimy swoją uwagę nie tylko na znakach drogowych i przejściu dla pieszych, lecz na bezpieczeństwie w domu, a także w kontakcie z nieznajomymi.

 • 11.09.2018 (wtorek) - Uroczyste Pasowanie na Mrówkę – proszę by dzieci przyszły w strojach galowych. Czerwone światło stój! zielone światło idź!- dzieci pobawią się w zabawę ruchowa ze śpiewem, która utrwali im kolorystykę świateł drogowych. Następnie będą doskonalić umiejętności manualne poprzez wycinanie nożyczkami linii prostych (przejście dla pieszych).
 • 12.09.2018 (środa) „O wilku i siedmiu koźlątkach”  – dziś dzieci po wysłuchaniu fragmentu bajki Braci Grimm odpowiedzą na pytania: Czego nie wolno robić w domu? Jak zachować się gdy ktoś puka lub dzwoni do drzwi? Komu nie wolno otwierać?
 • 13.09.2018 (czwartek) Spacer – utrwalimy zasady bezpiecznego poruszania się w grupie, poznamy podstawowe znaki drogowe: zakazu, nakazu, ostrzegawcze i informacyjne, a także przećwiczymy przechodzenie przez jezdnię.
 • 14.09.2018 (piątek) „DZWONECZKOWE  URODZINY” – wszystkie przedszkolaki, które  obchodzą urodziny we wrześniu będą świętowały swoje urodziny   wspólnie  z kolegami ze swojej grupy.  Tego dnia Jubilaci będą mieli szczególne przywileje np. wybór ulubionych zabaw i zabawek w sali, tak by poczuli się wyjątkowo. W tym dniu będzie ulubione danie wszystkich przedszkolaków pachnąca, pieczona w przedszkolu pizza, cisto w formie tortu i inne urodzinowe niespodzianki przygotowane przez kolegów z grupy. Matematyka – będziemy oceniać odległość i stosować określenia: daleko, blisko, wysoko, nisko, dalej, bliżej, wyżej, niżej. Następnie dzieci wezmą udział w zabawie matematycznej utrwalającej numer alarmowy 112.

Następne dwa tygodnie września poświęcone zostały między innymi tematyce wsi. W tym roku realizujemy program poszerzający wiedzę dzieci na temat regionu, dlatego też będziemy w najbliższym czasie rozmawiać na temat wiejskich tradycji.

 • 17.09.2018 (poniedziałek) Zboże – dzieci będą miały okazję poznać budowę, porównać, dotknąć oraz powąchać żyto, pszenicę i owies. Poznają sposoby wykorzystania poznanych zbóż w przemyśle. Namalują obrazek za pomocą farby i kłosów.
 • 18.09.2018 (wtorek) Przegląd stomatologiczny – jedziemy sprawdzać ząbki, wyjazd o godzinie…? (podamy w późniejszym terminie).
 • 19.09.2018 (środa) Pieczemy chleb – dziś z małą pomocą nauczyciela dzieci upieką pyszny chlebek. Przy okazji utrwalą sobie składniki potrzebne do jego upieczenia i nauczą się rozpoznawać mąkę pszenną od razowej.  “Witaj przedszkole” – zabawa plenerowa na powianie przedszkola z aktorami Agencji artystycznej Magmowcy, godz. 13.00.
 • 20.09.2018 (czwartek) Dzień Przedszkolaka – festyn w klimacie wiejskich dożynek. Dzieci będą świętowały swój dzień poprzez uczestnictwo w zabawach zorganizowanych przez animatora Gonzo, który przybliży im specyfikę wsi, jej mieszkańców i zwyczajów związanych z zakończeniem żniw.
 • 25.09.2018 (wtorek) Wesoła zagroda – stworzymy z plasteliny zagrodę wraz ze zwierzętami  gospodarstwa domowego. Dzieci poznają budynki gospodarcze takie jak: chlew, stajnia, obora. „Elegancki obiad”
 • 26.09.2018 (środa) Wycieczka – jedziemy do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego wyjazd o godzinie 8:30.
 • 27.09.2018 (czwartek) Sprzęty rolnicze – dzieci będą usprawniały motorykę małą poprzez wyklejanie ilustracji kombajnu, traktora za pomocą ziaren zbóż.
 • 28.09.2018 (piątek) Na wiejskim podwórku- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dzieci będą rozwiązywały zagadki słowne, obrazkowe i dźwiękowe dotyczące wsi i jej mieszkańców.

 

Wiersz W. Szwajkowskiego „Mądry przedszkolak”

Mądry przedszkolak przykładem świeci –

Zawsze jest grzeczny dla innych dzieci.

Nie krzyczy na nie, nawet gdy zły jest

I ich nie szturcha, ani nie bije.

Chce coś od innych – grzecznie poprosi

I się z szacunkiem do nich odnosi.

Jak z tego widać, nie trzeba wiele,

By wszystkich dzieci być przyjacielem

 

Piosenka pt. Każdy swoje imię ma A. Bernat

Tyle dzieci w parku biega,

Każde dziecko imię ma.

Paweł, Zosia, Marek, Ewa

Swoje imię dobrze zna!

 

Ref: Ja mam imię, ty masz imię

Każdy swoje imię ma

Nawet wrona przy kominie

Swoje imię: kra kra kra!

Ja mam imię, ty masz  imię

Każdy swoje imię ma

Nawet Reksio z tego słynie,

Gdy zawołasz jest raz dwa!

 

Jadą dzieci do przedszkola,

Każde dziecko imię ma

Bartek, Ela, Kasia, Ola

Swoje imię dobrze zna!

Ref: Ja mam imię, ty masz imię…

 

Jadą dzieci na wycieczkę

Pożegnamy je : pa pa !

Basię, Hanię i Tereskę,

Niech śpiewają tak jak ja.