• .
 • .
 • .

Aktualności Mrówki

_______________________________________________________________________________________________________________________

Polska to mój dom – tak brzmi temat, który będzie towarzyszył nam do 9 listopada. Dzieci podczas rozwiązywania zagadek i wykonywania zadań utrwalą znajomość symboli narodowych: flagi, hymnu i godła. Nauczą się wiersza ważnego dla każdego Polaka „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Przyjrzą się bliżej monetom i banknotom, na których również widnieje wizerunek orła w koronie. Poznają pojęcie patriotyzm.

 • 30.10.2018 (wtorek) Nasze flagi - dziś dzieci wykleją flagi za pomocą bibuły. Dowiedzą się także jakie znaczenie ma biel i czerwień znajdująca się na fladze Polski.
 • 31.10.2018 (środa) Literka D – dziś poznajemy literkę „d” wielką i małą pisaną oraz wielką i małą drukowaną. Dzieci będą wyszukiwały cechy dystynktywne wśród innych liter alfabetu oraz rozwijały umiejętność analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej.
 • 05.11.2018 (poniedziałek) Wycieczka do biblioteki – dzieci wezmą aktywny udział w zajęciach zorganizowanych przez panią bibliotekarkę, przypomną sobie cechy charakteryzujące obecną porę roku, a także to jak zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy. W podziękowaniu za zajęcia dzieci wyrecytują wiersz „Jesienny pociąg” D. Gellner, którego nauczyły się w poprzednim miesiącu.
 • 06.11.2018 (wtorek) Dzwoneczkowe urodziny- wszystkie przedszkolaki, które  obchodzą urodziny w listopadzie będą świętowały swoje urodziny wspólnie  z kolegami ze swojej grupy.  Tego dnia Jubilaci będą mieli szczególne przywileje np. wybór ulubionych zabaw i zabawek w sali, tak by poczuli się wyjątkowo. Będzie także cisto w formie tortu i inne urodzinowe niespodzianki przygotowane przez kolegów z grupy.
 • 07.11.2018 (środa) Biało-czerwone motylki – dziś dzieci wysłuchają opowiadania nauczycielki, dzięki któremu poznają pojęcie patriotyzm, dowiedzą się na czym taka postawa polega, czym dzisiejszy patriotyzm różni się od tego sprzed 100lat. Zastanowią się w jaki sposób mogą same wykazywać postawy patriotyczne.
 • 09.11.2018 (piątek) Uroczystość z okazji 100 rocznicy Święta Niepodległościo godzinie 11:11 weźmiemy udział w rekordzie śpiewania 4 zwrotek hymnu!!! Dzieci wystąpią na akademii, którą przygotowały wraz z grupą Sów. Oprócz hymnu będziemy śpiewać piosenkę „Barwy moje” Meggera, tańczyć układ choreograficzny z biało-czerwonymi chustami do muzyki Chopina, oraz recytować „ Katechizm polskiego dziecka”.  Tego dnia jest także elegancki obiad, bardzo proszę by dzieci były ubrane na biało granatowo bądź biało czarno (strój galowy).
 • 12.11.2018 (poniedziałek) – nie przychodzimy do przedszkola.

W tym tygodniu wykonamy wspólnie kilka doświadczeń dotyczących wody. Eksperymentowanie sprawia dzieciom wiele radości, zwłaszcza gdy wykonują zadania samodzielnie. Uczy to nie tylko stawiania hipotez i formułowania wniosków, lecz także bacznego obserwowania i postępowania zgodnie z instrukcją.

 • 13.11.2018 (wtorek) Przygody małej kropelki– obejrzymy film edukacyjny, który pomoże nam dowiedzieć się co to jest deszcz? jak powstaje ?  jakie mamy rodzaje deszczy? . Las w słoiku- dzieci stworzą swój mały ekosystem wykorzystując do tego elementy przyrody ożywionej.
 • 14.11.2018 (środa) Deszcz w naszym przedszkolu- poprzez wykonanie różnych eksperymentów z lodem i wodą dzieci wywołają deszcz.
 • 15.11.2018 (czwartek) Kropelkowe zabawy- edukacja matematyczna. Dzieci będą czytać szereg kropel określając ich miejsce „przed” i „za”, wytyczą kierunki spadających kropli od kałuży.
 • 16.11.2018 (piątek) Kolorowe parasole- dzieci wykleją parasole kolorową plasteliną usprawniając małą motorykę.

Przez ostatnie dwa tygodnie listopada zajmiemy się kolejnym ważnym tematem- ekologią. Dzieci przypomną sobie zasady segregowania śmieci, dowiedzą się jak długo mogą rozkładać się różne odpady oraz czym jest i jak powstaje smog. Przedszkolaki zastanowią się jak same mogą dbać o środowisko, zachęcam do poruszenia tego tematu także w domu

 • 19.11.2018 (poniedziałek) Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej- dzieci dowiedzą się w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci, poznają podstawowe zasady ochrony przyrody. Wyjazd 9.00. Śniadanie dla dzieci będzie wcześniej ok. 8.10. Proszę aby dzieci przyniosły butelki plastikowe.
 • 20.11.2018 (wtorek) Spotkanie z dzielnicowym Policji Miejskiej – dzielnicowy przypomni dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, numery alarmowe, lecz przede wszystkim poruszy temat zachowania się w kontakcie z nieznajomym.
 • 21.11.2018 (środa) Sznurek Jurka- dzieci poprzez inscenizację wiersza L. Szołdry będą mogły ocenić postępowanie Jurka i jego kolegów, same wskażą miejsce gdzie powinny znaleźć się odpowiednie odpady: śmietnik, wysypisko.
 • 23.11.2018 (piątek) Czysta Ziemia- dzieci będą malowały farbami na kartkach znajdujących się na sztalugach. Nauczymy się także piosenki „Duszki, duszki” grając na instrumentach podczas refrenu.
 • 26.11.2019 (poniedziałek) ŚWIĘTO GRUPYFascynujący świat mrówek” – zajęcia z mistrzem pszczelarstwa A. Rębaczem. Przybliży on dzieciom świat niesamowitych owadów- mrówek. W trakcie prelekcji będzie można zajrzeć do mrowiska, podziwiać królową mrówek oraz samodzielnie wykonać atrapę mrowiska. Dzieci z grupy „Mrówki” przychodzą przebrane za te owady.
 • 27.11.2018 (wtorek) Coś z niczego – przedszkolaki zrozumieją, że nie wszystko należy wyrzucać, a niektóre rzeczy można wykorzystać powtórnie. Poznają pojęcie recyklingu oraz spróbują samodzielnie wykonać zabawki z materiałów wtórnych. Mile widziana będzie 1 plastikowa butelka dla dziecka.
 • 28.11.2018 (środa) Smog co to za stwór? - dzieci wysłuchają opowiadania A. Frączek dowiedzą się, że smog to chmura pełna dymu i spalin, która powstaje ze spalin samochodowych, fabryk, elektrowni oraz domów w których pali się w piecu śmieciami. Ciekawe czy ktoś pomyli smog ze smokiem?
 • 30.10.2018 (piątek) Andrzejki – dzieci rozwiną zainteresowanie tradycjami i zwyczajami ludowymi poprzez udział we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Nie zabraknie oczywiście lania wosku i odgadywania co z niego powstało. Hit szefowej kuchni- ciasteczka z wróżbą.

Informacje dodatkowe:

 • Szanowni Państwo dnia 06.11. 2018 wtorek w naszym przedszkolu będzie sesja świąteczno-zimowa Foto Flower
 • dnia 08.11 odbędzie się próba przedstawienia „Choinkowe zamieszanie”, proszę rodziców którzy dostali rolę o zagospodarowanie sobie tego wieczoru w Bim Bam Bino, godzina spotkania zostanie sprecyzowana w ciągu najbliższych dni
 • 14.11 odbędą się w Bim Bam Bino warsztaty dla rodziców prowadzone przez jedną z naszych mam, Panią Katarzynę Włosińską serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych
 • 18.11 basen z rodzicami, więcej informacji na ten temat pojawi się na tablicy informacyjnej dla rodziców
 • 06.12 odbędzie się spotkanie świąteczne dla rodziców, na którym będziemy przygotowywać ozdoby choinkowe, bardzo proszę o zorganizowanie sobie wolnego popołudnia

 

Wiersz pt. „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełza

- Kto ty jesteś?

Polak mały.
- Jaki znak twój?

Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
Między swemi.
- W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
Mą Ojczyzną.
- Czym zdobyta?
Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.

   – A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
- Czym ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
Oddać życie.

 

Piosenka „Duszki, duszki” D. Gellner

Żyją w lesie małe duszki, Które czyszczą leśne dróżki.

Mają miotły i szufelki I do pracy zapał wielki.

Refren: Duszki, duszki Duszki leśne

Wstają co dzień bardzo wcześnie

I ziewając raz po raz zaczynają sprzątać las!

Piorą liście, myją szyszki Aż dokoła wszystko błyszczy.

Muchomorom piorą groszki Bo te duszki to czyścioszki.

Refren: Duszki, duszki ….

Gdy ktoś czasem w lesie śmieci Zaraz duszek za nim leci,

Zaraz siada mu na ręce Grzecznie prosi: – Nie śmieć więcej!

Refren: Duszki, duszki

Język angielski w podstawie programowej

PIOSENKI

ZABAWY

RYMOWANKI

SŁOWNICTWO

 

Witch ‘s Stew

Itsy Bitsy Spider

Scarecow Song

Rainbow Song

Leaves On the Trees

 

 

 

Race with balloons

Change your colour!

 

Fishing

 

Hit the card

Tower

Find and circle

Let’s us chase the squirrel!

Dance and Freeze

Hot Potatoe

 

 

Rain, rain, go away!

Double, double

 

bat, frog, spider, snake,  tadpole, purple, blue, red, orange, yellow, green, pink, eagle, Poland, Great Britain, Warsaw, London, Where are you from?, spider, waterspout, sunshine, rain, scarf, wellington, umbrella, glass, paper, plastic, tin, apple, hedgehog, owl, tree, leaf, bend down, touch your toes/nose/sky; turn around.