• .
 • .
 • .

Aktualności Mrówki

_______________________________________________________________________________________________________________________

 

„Przyjaźń , nieśmiałość, inność.  Rozmawiamy o relacjach w grupie rówieśniczej” realizowany w oparciu o publikację „Bajkoterapia pomaga dzieciom „ opracowaną przez G. Surniak i G. Sabiłło oraz utwory muzyczne autorstwa J. Kobylińskiego od 7.01.2020 r. do  10.01.20120.

 • 7.01.2020 „Siła przyjaźni” – W oparciu o opowiadanie M. Molickiej „Bajka o dwóch ołówkach” oraz „Piosenkę o przyjaźni”  J. Kobylińskiego spróbujemy odpowiedzieć sobie na to czym jest koleżeństwo i przyjaźń oraz  jakimi cechami powinien odznaczać się dobry przyjaciel . Pracując w parach będziemy rysować sylwetkę dobrego kolegi przerysowując symbolicznie części ciała takie jak uszy czy dłonie próbując odzwierciedlić na kartce papieru  jego dobre cechy , przykładowo umiejętność słuchania czy gotowość pomocy. Podczas zabawy ruchowej sprawdzimy czy łatwiej jest wykonywać pewne rzeczy samemu czy może wspólnie oraz czy trudno jest prosić o pomoc.
 • 8.01.2020 „ Co to jest nieśmiałość? O przygodach Kropki i Zielonego Balonika”. W oparciu o bajkę terapeutyczną M. Budzyńskiej opowiemy sobie o nieśmiałości. Czym jest, jak się objawia oraz w jaki sposób można pomóc osobie nieśmiałej dołączyć do zabawy. Zabawy ruchowe z  tytułowym zielonym balonikiem budujące otwartość, odwagę , poczucie bezpieczeństwa i  zaufanie.
 • 9.01.2020  „Wszyscy jesteśmy ważni, czyli o inności”. Czy inny  znaczy gorszy?  Czy szata zdobi człowieka ? W czym jesteśmy podobni, a co nas różni? Co robimy dobrze i możemy się tym dzielić z innymi, a w czym potrzebujemy pomocy? Nikt z nas nie jest idealny, a może wszyscy tacy właśnie jesteśmy? Tym razem znaleźć odpowiedzi na te trudne pytania pomoże nam bajka „Miasteczko wesołych filiżanek”  B. Nowak- Słomiany, „Piosenka o mówieniu i słuchaniu”, doświadczenie z dwoma kulkami oraz drzewka siły , jakie wykonamy w formie plakatowej.
 • 10.01.2020 „Bingo matematyczne”. Znamy już świetnie grę „Bingo”. Tym razem posłuży nam do doskonalenia umiejętności przeliczania, a plansze do gry  wykonamy samodzielnie.

„ Sporty zimowe ” temat realizowany od 13.01.2020 r. do   17.01.2020                 .

 • 13.01.2020 „Zima” – Zajęcia prowadzone metodą „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej . Tym razem kreślić będziemy na wzorze ósemki i jak zwykle efekt jest niespodzianką. Zapoznanie z piosenką Z. Zamachowskiego „Ulepmy bałwana”, „Fiacik”.
 • 14.01.2020 „Sportowe bałwanki” – Opowiemy sobie o sportach zimowych. Posłuży nam do tego piosenka oraz ilustrację . W tym dniu zaplanowana jest także zabawa konstrukcyjna z zakrętek od butelek. Poproszę, aby dzieci przyniosły 8 białych zakrętek od butelki : 4 małe oraz 4 trochę większe. Dziękuje.
 • 15.01.2020 „Bezpieczne zabawy zimą”. Po wysłuchaniu opowiadania „Nowe łyżwy Adama” J. Wasilewskiej  opowiemy sobie o bezpieczeństwie podczas uprawiania sportów zimowych oraz pozytywnych skutkach zdrowotnych jakie niesie ze sobą sport. „Śnieżne wygibasy” . Zabawy prowadzone w oparciu o opowieść ruchową.
 • 16.01.2020 Urodziny przedszkolaka.
 • 17.01.2020 – Wyjazd do Teatru Baj Pomorski na spektakl „Jaś i Małgosia”, wyjazd 8.45, śniadanie 8.00. „Tor saneczkowy”. W dalszym ciągu ćwiczymy liczenie. Tym razem w oparciu o grę „Tetris” w wersji papierowej.                .

„Kiedy babci była mała… ” temat realizowany od 20.01.2020 r. do   24.01.2020

 • 20.01.2020 „Kiedy babcia była mała…”.  Opowiemy sobie o etapach życia jakie przechodzi każdy z nas. O ich powtarzalności  i uniwersalności oraz o tym jakie zadania , prawa i przywileje czekają na człowieka w każdym z nich.
 • 21.01.2020 „Prezent dla babci i dziadka” – Będziemy wykonywać prezent dla babci i dziadka. Cóż to będzie, niech pozostanie tajemnicą.
 • 22.01.2020 „Drzewo genealogiczne”. Po tym jak już dowiemy się czym jest ów tajemnicze drzewo , spróbujemy stworzyć je samemu wrysowując portrety członków rodziny w odpowiednie miejsca.  Po zapoznaniu z „Piosenką o pomaganiu „ J. Kobylińskiego porozmawiamy o szacunku oraz potrzebie pomagania osobom starszym.  Spotkanie z policjantem „Bezpieczne ferie”, godz. 10.00
 • 24.01.2020 „Elementarz dziadka”. Zabawy matematyczne z dodawaniem , na kolorowych patyczkach, kartonikach oraz palcach. Elegancki obiad zimowy – proszę o odświętny strój. Mile widziane białe elementy ubioru,  motywy związane z zimą.

„ Tajniki polskiej kuchni regionalnej”  realizowany  w ramach „Tygodnia potraw regionalnych” od 27.01.2020  r. do   31.01.2020

 • 27.01.2020 „Szneka z glancem…..” …. czyli drożdżówka z lukrem, którą zrobimy sami – warsztaty kulinarne.
 • 28.01.2020 „Pierogi” . Tradycyjne polskie danie znane na całym świecie – pierogi. Zabawy  z masą solną. W tym dniu przypomnimy sobie także regiony naszego kraju , o których już mówiliśmy i spróbujemy przyporządkować do każdego z  nich  tradycyjne dania.  Zapraszamy na Hit szefowej Kuchni – tym razem będzie to gzik.
 • 29.01.2020 „Dobre, bo polskie !” Obwarzanki krakowskie, rogal marciński,  oscypek, kiełbasa jałowcowa , kołacz, jabłko, miód kurpiowski,  olej rydzowy czy andrut kaliski… czyli polskie  produkty i wyroby , które są znane na całym świecie ze swej jakości i  niepowtarzalności?   Co nadaje im takiego charakteru? Jakimi certyfikatami są chronione? Trochę porozmawiamy, trochę popróbujemy oraz spróbujemy przyporządkować je do konkretnych miejsc na mapie Polski. 
 • 30.01.2020 „Jabłkowe potworki”. Zabawa konstrukcyjna z jabłka, czyli co może powstać z kilku prostych produktów, wykałaczek i dziecięcej wyobraźni. „Biesiada przy stole”. Kilka słów o polskiej tradycji biesiadowania przy stole, nauka popularnej piosenki biesiadnej „Stokrotka” , a może nawet mała biesiada przy obiedzie…
 • 31.01.2020 „Tradycyjnie na paluszkach i mniej  tradycyjnie na kluczykach…” …..uczymy się odejmować. Zobaczymy komu uda się poprawnie policzyć i tym samym otworzyć kluczykiem poprawną kłódkę.

 

KONCERT MUZYCZNY DLA BABCI I DZIADKA  NA SCENIE TEATRU BAJ  POMORSKI

ODBĘDZIE SIĘ  4 MARCA 2020R. (ŚRODA).

Ze względu na frekwencję  wzorem lat ubiegłych, Koncert dla Babci i Dziadka organizujemy w dwóch terminach. 3.03 (wtorek), 4.03  (środa). Nasza ogromna prośba kierowana jest  do rodziców wszystkich  dzieci. Proszę żeby dzieci były obecne w tych 2 dniach w przedszkolu.  W przygotowywanym koncercie biorą udział wszystkie dzieci i jest ono powiązane z każdą grupą, koncert tworzy jednolitą całość. Bardzo dziękujemy z pomoc. Prosimy także o informacje dotyczącą odbioru dzieci po koncercie z teatru. Dzieci będą wydawane tylko na podstawie upoważnień  i podpisu osoby odbierającej z teatru.

WIERSZE

 

„Kiedy babcia była mała”

Kiedy babcia była mała,

przed telewizorem nie przesiadywała.

Nie miała też tabletu i telefonu,

Praktycznie nigdy nie było jej w domu.

Całe dnie na podwórku spędzała,

i tam też pewnie dziadka, poznała.

Z dziewczynkami w gumę skakała,

Za drzewami podczas zabawy w chowanego się chowała.

Grała w klasy i ciuciubabkę,

Uwielbiała grać w dwa ognie i skakać przez skakankę.

 

Kiedy dziadek był malutki,

Od biegania miał przetarte butki.

Po drzewach i trzepakach skakał,

Budował szałasy i nigdy nie płakał!

Nawet gdy się przewrócił i zdarł kolano,

Przyłożył babkę i znów robił to samo.

Z chłopakami w kapsle grywał,

Na boisku przeciwników kiwał.

Uwielbiał jeździć na rowerze,

A nie przesiadywać przy komputerze.

 

A gdy na dworze, było zimno i padało,

Ani babci, ani dziadkowi to nie przeszkadzało.

Nie chowali się w domach, oglądając bajki

Tylko w kaloszach przez kałuże skakali niczym żabki.

Wraz z kolegami, na ganku czy na schodach w klatce,

Rozkładali koc i urządzali dzikie harce.

A to w bierki partyjkę rozgrywali,

Grali w chińczyka czy domino układali.

Pchełkami pstrykali,

lub kartami w wojnę, makao czy kuku grali.

Głuchy telefon czy pomidor, mnóstwo śmiechu dostarczały,

Tak babcia i dziadek spędzali swój wolny czas cały.

 

„Koledzy”    M. Buczkówna

W jednej parze stoimy,

Siedzimy w jednej ławce.

Ja mam Janek na imię,

A mój kolega Jacek.

Raz wylałem atrament

Na ławkę i podłogę.

Pomógł mi wytrzeć plamę.

(Ja mu też kiedyś pomogę.)

 

Zrobiliśmy wyścigi:

Kto szybciej z nas biega.

Upadłem, stłukłem kolano.

Gdy inni biegli, on stanął.

Pomógł mi wstać, kolega,

Dobry kolega.

Raz Jacka ząb rozbolał,

Bał się pójść do dentysty.

Wiec poszedłem z nim razem

I zaraz przestał bać się.

 

Czekałem w poczekalni,

A kiedy wyszedł Jacek,

Pan doktor go zapytał:

- To pewno twój PRZYJACIEL?

 

PIOSENKI

„Pora na zimowy sport”

Dzisiaj rano przyszła zima

niepotrzebna smutna mina

choć za oknem mroźny wiatr

tysiąc zabaw czeka nas

i nie straszna nam pogoda

chodźmy na dwór czasu szkoda

czapkę rękawiczki weź

buty szalik no i cześć

 

Sanki dobre są górkę

można na nich zjechać w dwójkę

a kto zna się na tym sporcie

może śmigać na snowboardzie

jest tu blisko lodowisko

na hokeja mecz o wszystko

czas na łyżwach piruety

albo ścigaj się do mety

 

Hu, hu, ha, hu, hu, ha,

zima wcale nie jest zła

hu, hu, ho, hu, hu, ho

pora na zimowy sport

Hu, hu, ha, hu, hu, ha,

zima wcale nie jest zła

hu, hu, ho, hu, hu, ho

pora na zimowy sport

 

A najlepsze to nie żarty

są na nogach długie narty

można biegać w nich przed domem

albo pędzić w dół slalomem

jeśli starczy ci odwagi

chciałbyś latać tak jak ptaki

zahacz głową o obłoki

pora na narciarskie skoki

 

Hu, hu, ha, ……

 

Ulepmy bałwana

sł. Marek Bartkowicz muz. Robert Obcowski

REF: Proszę Pana, proszę Pana, proszę Pana,

ulepmy razem bałwana!

Tyle śniegu napadało,

że możemy z niego śmiało

trzy kule utoczyć,

Dolepić nos, oczy,

żeby rano wszystkich bałwan zaskoczył.

Kiedy śnieg jest, bo jest Zima,

ja nie mogę się powstrzymać

i bałwana zaraz lepie,

bo z bałwanem Zimą lepiej.

REF:

Taki bałwan na trawniku

w białym śnieżnym kaftaniku

z marchewkowym śmiesznym nosem

jest zabawny, więc ja proszę:

REF:

Bez bałwana trawnik biały

taki jakiś osowiały;

bez bałwana nie ma zimy…

No już dobrze, już – lepimy!

Proszę spojrzeć, warto było!

Bałwanowi jest tu dobrze!

On tak się uśmiecha miło,

jakby mówił nam…

- Dziękuję!

 

Piosenka o pomaganiu ludziom

słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński

 

Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my

Kto jeśli nie ja pomagać innym ma?

 

Nieprawda, że cały świat

Jest wielkim, bezdusznym miejscem

Gdzie człowiek nic nie jest wart,

Pieniądze tylko są szczęściem.

A szczęście największe jest

Gdy płynie z dawania niż brania

Więc bądźcie przygotowani

Do pomagania! Do pomagania!

 

Kto jeśli nie ty, kto jeśli nie my

Kto jeśli nie ja pomagać innym ma?

 

Dobro, które dziś masz

Dla chorych, samotnych ludzi

Prędzej czy później do ciebie

Z podwójną siłą powróci.

Pomagać, to dzielić się

Nie chcąc w zamian dosłownie niczego

Łzy pozamieniać w śmiech

Nie ma nic bardziej cennego.

 

 

Piosenka o mówieniu i słuchaniu

słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński

 

Słuchaj bez przerywania

Słuchaj bez pośpieszania

Słuchaj bez ziewania

Słuchaj bez gadania!

 

By poznać drugiego człowieka trzeba pozwolić mu mówić

Im bardziej nauczysz się słuchać, tym głębiej zrozumiesz ludzi.

Słuchanie, sztuka niełatwa. Trudniejsza nawet niż mowa

Gdy umiesz wysłuchać do końca, to jest już sukcesu połowa.

Słuchaj bez przerywania

Słuchaj bez pośpieszania

Słuchaj bez ziewania

Słuchaj bez gadania!

 

Czasem, gdy kogoś słuchamy, to wcale go nie słyszymy

On mówi do nas i mówi, my o czymś innym myślimy.

Gdy trzeba już coś powiedzieć, kontroluj język bez przerwy!

Nie drażnij i nie obrażaj, hejterzy działają na nerwy.

 

By poznać drugiego człowieka trzeba pozwolić mu mówić

Im bardziej nauczysz się słuchać, tym głębiej zrozumiesz ludzi.

Gdy mówisz ciągle o sobie, w rozmowę nuda się wkrada

Pamiętaj, że mądre dziecko bardziej słucha, niż gada.

 

Piosenka o przyjaźni

słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński

 

Przyjaźń to wielkie drzewo

Co chroni nas przed ulewa

Przyjaźń roślinka mała

Co bez opieki nie działa.

 

Jednych lubimy mniej, a innych bardziej

A jeszcze innych na świecie najbardziej.

Jest jeszcze ktoś z nieba nam dany

To nasz przyjaciel kochany.

 

Przyjaźń to wielkie drzewo

Co chroni nas przed ulewą.

Przyjaźń roślinka mała

Co bez opieki nie działa.

 

Bo z przyjacielem złe chwile przetrzymasz

On cię przytuli, za rękę potrzyma

On jest lekarstwem na wszystkie kłopoty

Kruszy bariery, tęsknoty.

 

Zazdroszczą ludzie, koledzy, sąsiedzi

Tej jednej duszy, co w ciałach dwóch siedzi

Bo to jest anioł, do nieba drabina

Przyjaciel jest jak rodzina.