• .
 • .
 • .

Aktualności Mrówki

_______________________________________________________________________________________________________________________

Znany człowiek naszego regionu – Mikołaj Kopernik – 04.03.2019 – 08.03.2019. Przed nami kolejny miesiąc pełen wrażeń. Na początku dzieci przypomną sobie kim był, oraz co zrobił Mikołaj Kopernik, oraz nauczą się nazw planet.

 • 04.03.2019 (poniedziałek) W kosmosie – dzieci obejrzą film edukacyjny o kosmosie, dzięki któremu dowiedzą się że w centrum Układu Słonecznego jest Słońce, a wszystkie planety, łącznie z Ziemią je obiegają.
 • 05.03.2019 (wtorek) Polski astronom  – dzieci namalują farbami portret Mikołaja Kopernika. Poznają takie pojęcia jak: astronom, planety, kosmos. Chodzenie z kozą – dawny pogański obrzęd, dzieci wraz z nauczycielkami starszych grup odwiedzą w przebraniach młodsze grupy.
 • 06.03.2019 (środa) Brzechwa dla dzieci „Prot i Filip”wyjazd do Szkoły Muzycznej na przedstawienie w wykonaniu aktorów z Warszawy, śniadanie o 8:00, wyjazd 8:45. Spektakl za pomocą dowcipnych dialogów, zaskakujących i pełnych humoru sytuacji, pokazuje jak wielką wartością w życiu każdego jest przyjaźń i szacunek do drugiej osoby. Scenariusz spektaklu został napisany w oparciu o najsłynniejsze wiersze Jana Brzechwy. Jest to rodzaj teatru, który czerpie inspiracje od największych mistrzów błyskotliwego żartu – Kabaretu Starszych Panów, Flipa i Flapa, Charliego Chaplina.
 • 07.03.2019 (czwartek) Kosmiczna przygoda – dziś dzieci wezmą udział w zabawie ruchowej do piosenki, będą odtwarzały rytm piosenki za pomocą ruchu. Pojawi się także element matematyczny, przeliczanie planet.
 • 08.03.2019 (piątek) Dzień kobiet – dzieci będą układać w małych grupach zagadki na temat zawodów wykonywanych przez kobiety. Opowiedzą kim z zawodu są ich mamy. Chłopcy złożą życzenia małym kobietkom i zaśpiewają piosenkę pt. „Dzień kobiet”.

Wiosna w kujawskim ogrodzie – 11.03.- 22.03.2019. Kolejne dwa tygodnie będą poświęcone nadejściem upragnionej wiosny. Dzieci poznają różne rośliny i narzędzia ogrodnicze. Poszukają zwiastunów wiosny w najbliższym otoczeniu. Informacje zdobyte podczas zajęć dydaktycznych dzieci wykorzystają w trakcie prac w przedszkolnym ogródku.

 • 11.03.2019 (poniedziałek) Wiosna w ogródku- dziś idziemy na spacer w poszukiwaniu takich kwiatków jak przebiśnieg, krokus, pierwiosnek, szafirek, tulipan. Następnie odczytamy nazwy kwiatów i podzielimy je na sylaby.
 • 12.03.2019 (wtorek) Marcowa pogoda– dzieci nauczą się piosenki o marcowej pogodzie i założą swój własny kalendarz pogodowy.
 • 13.02.2019 (środa) Wiosna na talerzu –.dzieci zrobią warzywne szaszłyki, wyjaśnią dlaczego ważne jest jedzenie warzyw, oraz ułożą samodzielnie hasło zachęcające do ich jedzenia.
 • 14.03.2019 (czwartek) Dzień mleka- dzieci poznają drogę mleka do kartonu dzięki historyjce obrazkowej. Wykonamy eksperyment dzięki któremu powstanie kolorowe mleko.
 • 15.03.2019 (piątek) Kwiaty i warzywa wiosenne – dzieci wykonają proste polecenia oznaczające kolejność, np. najpierw wyjmij ilustracje warzyw, potem ilustracje kwiatów, następnie ponumerują obiekty z pomocą cyfr od 0 do 10.
 • 17.03.2019 (niedziela) Zapraszamy na basen z rodzicami. Godziny będą podane na oddzielnym ogłoszeniu.
 • 18.03.2019 (poniedziałek) Sklep z nasionami – dziś idziemy na małą wycieczkę do sklepu z nasionkami, kupimy nasiona i sadzonki do kącika przyrodniczego oraz naszego ogródka.
 • 19.03.2019 (wtorek) Nasz ogródek- spotkamy się z ogrodnikiem, dowiemy się jakie warunki są potrzebne roślinom do życia i zasadzimy roślinki w naszym przedszkolnym ogródku. Tego dnia będzie także hit szefowej kuchni.
 • 20.03.2019 (środa)- wybierzemy się  do Muzeum Etnograficznego na wystawę “Tajemnica codzienności”, wyjeżdżamy 9.30.
 • 21.03.2019 (czwartek) Siała baba mak – powitanie wiosny, dzieci wezmą udział w pochodzie z Marzanna i Gaikiem, następnie przedstawią przed kolegami i koleżankami z przedszkola wybraną zabawę ludową. Elegancki obiad w wiosennych kolorach.

Unia Europejska – 25.03.-29.03.2019. W tym tygodniu dzieci dowiedzą się, że Europa to kontynent na którym leży Polska. Poznają kraje europejskie (sąsiadujące z Polską): Niemcy, Czechy, Francja, Anglia, Dania, oraz wysłuchają hymn UE.

 • 25.03.2019 (poniedziałek) Wycieczka po Europie – rozmowa na podstawie serii obrazków i mapy. Dzieci poznają państwa sąsiadujące z Polską, oraz wskażą najbardziej charakterystycznych bohaterów bajkowych w Europie: Niemcy- Pszczółka Maja, Czechy -Krecik, Francja – Miś Koralgol, Anglia – Miś Paddington, Dania – Calineczka.
 • 26.03.2019 (wtorek) Dzwoneczkowe urodziny – dzieci obchodzące urodziny w marcu przynoszą tego dnia zabawki.
 • 27.03.2019 (środa) Międzynarodowy Dzień Teatru- obchody świętować będziemy   3 kwietnia w Teatrze Baj Pomorski spektaklem „Niedźwiedź i Masza” wyjazd 10:50, powrót ok. 13:00
 • 28.03.2019 (czwartek) Flagi Europy- dziś dzieci będą doskonaliły umiejętność wypowiadania się na podstawie ilustracji. Opiszą wygląd niektórych krajów należących do UE, na koniec pomalują flagę UE. Zapraszam rodziców na zajęcia otwarte na godzinę 15:00 do naszej sali.

 

Piosenka „Marcowa pogoda” B. Forma

Ja jestem marzec, ja wam pokażę,
jak dobrze mieszać pogodę w garze.
Zanim na dobre wiosna przybędzie,
ja ślady zimy zostawię wszędzie.

Zmarzną wam nosy i zmarzną uszy,
i jeszcze trochę śnieżek poprószy.
I chociaż słońce mocniej przygrzeje,
to jeszcze chłodnym wiatrem powieje.

Wiersz „Marzanna” W. Chotomska

Ruszamy gromadą,
wesołym pochodem,
niesiemy Marzannę
nad zieloną wodę.

Płyń sobie, Marzanno,
szumiącym potokiem,
na morze szerokie,
na morze głębokie.

Zgiń, przepadnij, zimo,
i nie wracaj do nas,
na przyjecie wiosny
otwórzmy ramiona.

A teraz, gdy zima
poszła już daleko –
zatańcz z nami, wiosno,
nad zieloną rzeką.

Język angielski w podstawie programowej:

PIOSENKI

ZABAWY

RYMOWANKA

SŁOWNICTWO

 

Zoom, zoom, we’re going to the Moon

Vegetables Song

Sing a Song of Flowers

Spring is Here

 

Sally goes round the Sun

Tower

I spy…

Hit the card

Jump and Guess

Let us chase the ladybird!

Bowling

 

 

Snowman grow!

 

Sun, Moon, Earth, day, night, rocket,  chimney, afternoon , spinach, carrot, cabbage,  broccoli, celery, spring, summer, autumn, winter, spring, bird, bee, flap your wings, ladybird, butterfly, frog, long– short, big – small, Maya the Bee – German, England – Paddington, Little Mole – the Czech Republic, Thumbelina – Denmark; Where is she/he from?