• .
 • .
 • .

Aktualności Kotki

_______________________________________________________________________________________________________________________

Nowy rok, nowe plany. W styczniu zajmiemy się latającymi kolegami zamieszkującego naszą salę Bolesława. Opowiemy sobie o dokarmianiu ptaków, oglądniemy karmniki oraz dowiemy się, które ptaki nie odlatują na zimę. Druga połowa miesiąca upłynie w tematyce urządzeń domowych.

 • 2.01.2019  Środa – ” Karmniki”  - Zaczynamy wycieczką na teren przedszkola, aby z bliska przyjrzeć się karmnikom. Opowiemy sobie, dlaczego należy dokarmiać ptaki zimą, co jedzą, oraz zaobserwować, które z nich przylatują do naszych karmników.
 • 3.01.2019  Czwartek – „Sikorka”  - Spróbujemy sami wykonać sikorkę. Będzie równie urocza, jak żywa, a łatwiejsza w utrzymaniu, bo nie będzie się trzema martwić o ziarenka ani słoninę. Przedszkolak potrafi !
 • 4.01.2019  Piątek – „Ile ptaków przy karmniku?” – Liczenie. Każdy liczy na swój sposób, co się chwali. Bo gdyby wszystkim wychodziło od razu tyle samo, to byłoby nudno. Zanim nasze wyniki zaczną się zgadzać, będziemy szacować, czy widzimy dużo czy mało wróbli.
 • 8.01.2019 Wtorek – „Karmnik” – Wykonamy w grupach własne, papierowe karmniki, Zawisną dumnie w naszej galerii prac, kiedy tylko zostaną ukończone.
 • 10.01.2019 Czwartek – „Głodny wróbelek” – Chociaż ani Bolo, ani jego koledzy nie muszą się martwić głodem podczas zimy, zaśpiewamy jednak piosenkę o głodnym wróbelku. Aby zawsze pamiętać o skrzydlatych kolegach za oknem.
 • 11.01.2019 Piątek – „Ile wróbli jest w rzeczywistości ?”  - Zaczniemy starania, aby wszyscy widzieli i policzyli tyle samo wróbli. Zdania mogą być jeszcze podzielone, ale na pewno pod koniec dojdziemy do tego samego wniosku.
 • 15.01.2019 Wtorek – „Dzień wycinanek ludowych ”  - Dowiemy się i na własne oczy przekonamy się,  jak trudno zrobić prawdziwą wycinankę. Ile potrzeba zwinności, pracy oraz wytrwałości. Odważni będą mogli zrobić swoje dzieła.
 • 16.01.2019 Środa – „Kujawski obiad elegancki” – Zgodnie ze zwyczajem ubieramy się odświętnie. Z klasą i gracją, którą koty mają we krwi – co udowodniliśmy już tyle razy, że przestaliśmy liczyć – spożyjemy kolejny posiłek przy elegancko udekorowanym stole z motywem kujawskim – wycinankami.
 • 21.01.2019 Poniedziałek – „Magiczne urządzenia elektryczne“ – Pod lupę weźmiemy pracę żelazka. Dlaczego musi byc gorące ? Dlaczego potrzebny jest prąd ? Czy można prasować samemu ? Towarzyszyć nam będzie oprócz tego wiersz J. Tuwima „Prąd“.
 • 22.01.2019   Wtorek – „Pralka”  - Niech się trzęsą ze strachu bębny innych pralek, gdyż na scenie pojawi się najnowszy produkt firmy „Koty”. Pojemna, o zgrabnych gabarytach i przystępnej cenie pralka zrewolucjonizuje dotychczasowy rynek. Szykujcie proszek.
 • 24.01.2019 Czwartek – „Dzień baśni kujawskich ”  – Myszy, dobrze znane zresztą Kotom, dadzą lekcję mało pokornemu Popielowi.
 • 25.01.2019 Piątek – „Panowie i Panie – czas na pranie !” – Po całym tygodniu czas na odświeżenie ubrań. Pierzemy i wieszamy a potem liczymy.
 • 29.01.2019  Wtorek – „Dzwoneczkowe urodziny” – Wszystkie przedszkolaki urodzone w styczniu będą świętowały swoje urodziny wspólnie  z kolegami ze swojej grupy.  Jubilaci będą mieli szczególne przywileje np. wybór ulubionych zabaw  i zabawek w sali. Tak by poczuli się wyjątkowo. W tym dniu będzie ulubione danie wszystkich przedszkolaków – pachnąca, pieczona w przedszkolu pizza, ciasto w formie tortu na podwieczorek i inne urodzinowe niespodzianki przygotowane przez kolegów z grupy.
 • Dzień  Babci i Dziadka tradycyjne na scenie w Teatrze Baj Pomorski zaplanowany jest na 5.02.i 06.02. 2019 szczegółowy harmonogram zostanie podany w późniejszym czasie.
 • Bal karnawałowy odbędzie się 13.02.2019.

 

 

Głodny wróbelek

 

1. Przekrzywia główkę,

wesoło ćwierka

czy macie może

coś dla wróbelka?

 

Ref: Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir,

la la la la.

Kto dla wróbelka

ziarenka ma.

 

2. Wołają dzieci:

pewnie, że mamy!

Przez całą zimę

o ptaki dbamy!

 

Ref: Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir,

la la la la.

Kto dla wróbelka

ziarenka ma.

“Ptaszki”

Zima długa i surowa,

naszym ptaszkom ziarno chowa.

 

Ptaszki głodne przyfruwają,

i w okienko zaglądają.

 

Nakarm ptaszki mój kolego,

a tym sprawisz coś dobrego.

 

Pełny brzuszek to uczyni,

że się ptak nie boi zimy.

Sikorka

Na zimę z wróblami u nas się ostała,

Do kraju ciepłego odlecieć nie chciała.

Nie straszna jej zima ze swymi mrozami,

Choćby wszystkie pola przykryła śniegami.

 

To dla niej dzieciaki najczęściej budują,

Karmniki, do których karmę dosypują,

Tam często słoninkę ze skórką wieszają,

Sikorki apetyt na ten przysmak mają.

Maria Konopnicka

Pranie

 

— Pucu! Pucu! Chlastu! Chlastu!

Nie mam rączek jedenastu,

Tylko dwie mam rączki małe,

Lecz do prania doskonałe.

 

Umiem w cebrzyk wody nalać,

Umiem wyprać… no… i zwalać,

Z mydła zrobię tyle piany,

Co nasz kucharz ze śmietany.

 

I wypłuczę, i wykręcę,

Choć mnie dobrze bolą ręce.

Umiem także i krochmalić,

Tylko nie chcę się już chwalić!

 

— A u pani? Jakże dziatki?

Czy też brudzą się manatki?

 

— U mnie? Ach! To jeszcze gorzej:

Zaraz zdejmuj, co się włoży!

Ja i praczki już nie biorę,

Tylko co dzień sama piorę!

 

Tak to praca zawsze nowa,

Gdy kto lalek się dochowa!

Słówka język niemiecki:

der Vogel – ptak

fliegen – latać

der Spatz – wróbel

die Meise- sikorka

waschen – prać