• .
  • .
  • .

Szlachetna Paczka 2014

______________________________________________________________________________________________

Nasze Przedszkole brało po raz kolejny udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej “Szlachetna Paczka”. Dzięki Państwa zaangażowaniu zebraliśmy prezenty dla dwóch rodzin.

Zostały one w sobotę 13 grudnia przekazane przez Panią Marlenę Szczygłowską do centrum akcji. Bardzo dziękujemy Wszystkim Szlachetnym Mikołajom z naszego Przedszkola.
szlach1
szlach2
szlach3

______________________________________________________________________________________________
I Budynek

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest magiczny, pełen domowego ciepła  oraz miłości do bliźniego. Zachęcamy Państwa do udziału w zbiórce odzieży, obuwia, środków higienicznych oraz żywności na rzecz rodziny Pani Urszuli z Torunia w ramach projektu “Szlachetna Paczka”.

Opis rodziny:

Pani Urszula (55 l.) mieszka ze swoją mamą, panią Krystyną (86 l.) oraz ze swoją wnuczką, Gabrysią (10 l.).
Od siedmiu lat pani Urszula tworzy dla wnuczki rodzinę zastępczą, ponieważ jej córce odebrano prawa rodzicielskie. Mama Gabrysi nie wywiązywała się z obowiązków matki i do dziś nie interesuje się córką. Pani Ula 3 lata temu straciła pracę i od tamtej pory nie może znaleźć nowej, choć aktywnie jej szuka. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza ze względu na problemy zdrowotne Gabrieli – schizofrenia. Pani Krystyna przeszła dwa zawały serca. Rodzina utrzymuje się z emerytury pani Krystyny (1200 zł), zasiłku na rodzinę zastępczą (804 zł) oraz zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł). Miesięczne opłaty za mieszkanie to 1080 zł, a więc na utrzymanie pozostaje 360 zł na osobę.
Pani Urszula bardzo troszczy się o wnuczkę i stawia jej potrzeby nad swoimi. Z twarzy Gabrysi nie znika uśmiech, a dla babci jest on niewątpliwie pocieszeniem i wynagrodzeniem za podjęty trud opieki nad nią.
Najważniejszą potrzebą w rodzinie jest żywność. Pani Urszula i Gabrysia potrzebują też butów na zimę i ciepłego koca.

Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione

Potrzeby rodziny

Żywność trwała:

Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Kawa, Ryż, Kasza, Makaron, Mąka, Cukier, Olej, Dżem, Konserwy mięsne, Warzywa w puszkach

Specjalne produkty żywieniowe: Pani Urszula ma skazę białkową i nie może jeść ryb.

Środki czystości

Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyny czyszczące, Szampon, Pasta do zębów, Mydło/żel myjący

Odzież

Urszula- spodnie rozmiar 36 (L30, W28)

 Obuwie

Gabriela-  obuwie zimowe ocieplane rozmiar 36 (buty ocieplane/kozaki)

Urszula- obuwie zimowe ocieplane rozmiar 38,5 (buty ocieplane/kozaki)

Wyposażenie mieszkania:

Koc, Pościel, Ręczniki

Inne: Pościel wymiar 200cm na 220cm

Szczególne upominki:

Gabrysia – ciekawa gra planszowa, pani Urszula – spodnie.

Dziękujemy za wsparcie!!

Koordynator akcji Marlena Szczygłowska (grupa “Mrówki”)

 II Budynek

Opis rodziny

Pani Anna (lat 30) samotnie wychowuje dwójkę dzieci: Kasię (lat 10), która chodzi do szkoły podstawowej i Janka (lat 5), który uczęszcza do przedszkola.
Sytuacja rodziny jest trudna od roku, kiedy rozpoczęła się sprawa rozwodowa pani Anny i została ona z dziećmi sama, bez wsparcia ze strony męża. Sytuację komplikuje również brak zatrudnienia pani Anny, przez co rodzina utrzymuje się jedynie z nałożonych alimentów na dzieci (1200 zł), dopłaty do mieszkania (350 zł) oraz drobnej pomocy materialnej ze strony najbliższych. Po odjęciu kosztów mieszkania dochód na jednego członka rodziny zamyka się w kwocie 255 zł miesięcznie. Skromny budżet pomniejszają jeszcze wydatki na przedszkole Janka oraz na leczenie Kasi, która choruje na przewlekłą alergię związaną z pyłkami traw i zbóż.
Pomimo trudnej sytuacji życiowej, pani Anna nie poddaje się. Aktywnie szuka pracy, a także stara się o staż, aby zdobyć doświadczenie zawodowe, które zwiększyłoby jej szansę na uzyskanie dobrej pracy. Jak sama wspomina, jej największą dumą są dzieci, dla których warto starać się i działać, aby poprawić sytuację materialną rodziny.
Pani Anna podkreśla, że najważniejszą potrzebą jest zimowa odzież dla dzieci, a także produkty żywnościowe, które są jednym z największych wydatków gospodarstwa domowego oraz środki czystości, pozwalające utrzymać porządek w mieszkaniu.

Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione

Potrzeby rodziny

Żywność trwała:

Podstawowe produkty żywnościowe: Ryż, Kasza, Makaron, Mąka, Cukier, Dżem

Inne: Płatki kukurydziane.

Środki czystości

Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyny czyszczące, Płyn do mycia naczyń, Szampon, Mydło/żel myjący

Odzież

Jan- kurtka zimowa w rozmiarze 116 cm (chłopięca)

Katarzyna- kurtka zimowa w rozmiarze 146 (dziewczęca)

Pomoce szkolne:

Zeszyty, Bloki, Kredki, Przybory do pisania

Wyposażenie mieszkania:

Pościel, Ręczniki

Inne: Bateria prysznicowa z mieszadłem ciepłej i zimnej wody (obecna przecieka).

Szczególne upominki:

Dzieci są fanami lego. Janek chciałby dostać klocki lego “City”, natomiast Katarzyna lego “Friends”. Pani Anna, zaskoczona pytaniem, nie potrafiła wskazać upominku dla siebie.