• .
 • .
 • .

Aktualności Sowy

_______________________________________________________________________________________________________________________

Harmonogram zajęć dodatkowych (bezpłatnych)

Rytmika Wtorek 10.30 (Sowy I)11.00 (Sowy II)
Sztuka Wtorek 12.45 (Sowy I)13. 30 (Sowy II)
J. Angielski PoniedziałekŚroda 9.50 (Sowy I)10.20 (Sowy II)10.15 (Sowy I)

10.45 (Sowy II)

„Mali wspaniali” zajęcia prowadzone w ramach „Programu propagującego kulturę fizyczną w połączeniu z elementami sztuk walki” przez instruktora Klubu Karate Tradycyjnego „Kumade” Tylko październik i listopadCzwartek 12.45 (Grupa I)

13.15 (Grupa II)

13.45 (Grupa III)

Dodatkowo w październiku i listopadzie dzieci będą brały udział w zajęciach pt. „Mali wspaniali” w ramach „Programu propagującego kulturę fizyczną w połączeniu z elementami sztuk walki”. Zajęcia odbywać się będą w każdy czwartek w godzinach 12.45 – 14.15 , z podziałem na trzy grupy. Czas trwania zajęć 30 minut. Zajęcia prowadzone będą przez instruktora Klubu Karate Tradycyjnego „Kumade”. Prosimy , aby dzieci  w każdy czwartek miesiąca października i listopada  ubrane były na sportowo (dziewczynki – spodnie/getry zamiast sukienki/spódnicy).

„Światem zaczęła rządzić jesień”  temat realizowany od 02.11. 2020  r. do   06.11.2020

 • 02.11.2020 – „Jesienne zmiany”. W  oparciu o opowiadanie L. Krzemienieckiej ”O gościach co nie przyszli na ucztę” oraz multimedialnym warsztatom online Szkoły Leśnej na Barbarce omówimy zmiany zachodzące w jesiennej pogodzie oraz w świecie ptaków. Dowiemy się, czym są migracja ptaków, postaramy się rozpoznać ptaki po ich wyglądzie oraz odgłosach, które wydają. .
 • 03.11.2020 – „Pejzaż jesienny” . W tym dniu  dowiemy się czym jest pejzaż, namalujemy jesienny pejzaż na podobraziu, utrwalimy zasady pracy w grupie. W naszym  twórczym działaniom będzie nam towarzyszyła muzyka ze śpiewnika Rubika pt. „Pogoda”.
 • 04.11.2020  – „Dzień z literką d” . Tego dnia zabawy z kolejną literką, tym razem „d”.  Spróbujemy rozwiązać zagadki słowne z nową spółgłoską w roli głównej, poznamy zapis graficzny małej i dużej litery pisanej i drukowanej. Podejmiemy próby odczytania sylab oraz wyrazów w zestawieniu z głoską „d”.
 • 05.11.2020 – „Dzień postaci z bajek” . Dzień ten będziemy świętowali z bohaterami książek Tove Jansson, czyli Muminkami. Po zapoznaniu historii głównych bohaterów , wykonamy pracę plastyczną na konkurs „Zostań w domu z Muminkami” , organizowany przez Konsulat Finlandii w Toruniu.
 • 06.11.2020 – „Cyferkowe skoki” . W dalszym ciągu uczymy się matematyki w ruchu, tym razem skacząc po planszy z cyframi będziemy utrwalali i doskonalili umiejętności dodawania i odejmowania.

„Jestem Polakiem”  temat realizowany od 09.11.2020 r. do   13.11.2020.                                .

 • 09.11.2020 – „O Lechu i białym orle”. Czy Warszawa zawsze była stolicą Polski? Czy były jakieś inne stolice? Poznamy legendę powstania naszego państwa, w sposób chronologiczny ułożymy wydarzenia historyjki obrazkowej. Ponad to wykonamy biało- czerwone dekoracje na uroczystość 11 listopada.
 • 10.11.2020 – „Święto Ojczyzny”. W tym dniu nagramy przedstawienie dla naszych młodszych kolegów i koleżanek, zaśpiewamy hymn oraz piosenki patriotyczne. Postawą i wiedzą godną starszaka przybliżmy znaczenie Święta Niepodległości. Prosimy by dzieci tego dnia były ubrane – dziewczynki: biała bluzka, ciemna spódniczka (granatowa/czarna), białe rajstopy. Chłopcy: biała koszula, ciemne (czarne/granatowe) spodnie, muszka lub krawat. Po uroczystości będzie elegancki obiad  z daniami kuchni polskiej. Ponad to wysłuchamy koncertu  muzycznego – „Polska, nasz wolny kraj” – Muzyczny Koncert Patriotyczny. Koncert poprowadzi, oraz zaśpiewa Patrycja Lipińska. Wokalistka, aktorka, animatorka, autorka pierwszych w Polsce lekcji balonowych,
 • 13.11.2020 – „Liczę do trzech”. Poznamy cyfrę 3 w aspekcie kardynalnym i porządkowym. Dorysujemy lub skreślimy przedmioty, tak by wszędzie było 3, utrwalimy przeliczanie elementów oraz poznamy sposób zapisu cyfry 3,  zgodnie z kierunkiem pisania.

„Energię oszczędzamy – o środowisko dbamy” –  temat realizowany od 16.11.2020  do 20.11.2020

 • 16.11.2020 – „Ekologiczny dom”. Wiemy już jak bezpiecznie posługiwać się urządzeniami elektrycznymi teraz pora dowiedzieć się, w jaki sposób oszczędzać energię oraz jakie są zależności między jej oszczędzaniem, a ochroną środowiska. Podsumowując naszą dotychczasową wiedzę o ekologii stworzymy kodeks małego ekologa, zobowiązując się do jego przestrzegania.
 • 17.11.2020 – „Jeden pstryk”. Zabawy muzyczno – ruchowe na temat tego,  jak niewiele potrzeba, by chronić przyrodę w prostych, codziennych czynnościach. Pomalujemy także farbami lampę, przygotowując ją do ozdabiania techniką decoupage.
 • 18.11.2020 – „E jak energia”. Pora na kolejną samogłoskę, tym razem  będzie to„e”. Nauczymy się prawidłowo zapisywać literę oraz odczytywać proste wyrazy ze wszystkimi poznanymi dotychczas literkami.
 • 19.11.2020 – „Lampa”. Zajęcia plastyczne techniką decoupage przy dźwiękach nowo poznanej piosenki „Jeden pstryk” .
 • 20.11.2020 – „Matematyczny autobus”. Zabawy matematyczne kształtujące umiejętności dodawania i odejmowania. Tym razem jednak, by wsiąść do autobusu, należy rozwiązać działanie, zanim autobus odjedzie z naszego przystanku. Tego dnia obchodzimy także Ogólnopolski dzień walki z mukowiscydozą – przygotujemy kolorowe wiatraczki dla naszego młodszego kolegi.

„Świat techniki – komputer/tablet/telefon – pomaga czy szkodzi?  temat realizowany od 23.11 do 27.11.2020

 • 23.11.2020 – „Do czego służy Internet?”. Rozmowy podczas pandemii, praca zdalna, oglądanie bajek czy też zamawianie jedzenia, nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, ale czy sieć to tylko same zalety? Postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób bezpiecznie z niego korzystać. Uczestnicząc w zabawie z kłębkiem wełny, zobaczymy, czym jest się internetowa oraz jak łatwo przepływają przez nie rożne informacje.
 • 24.11.2020 – „Pikselowe obrazki” . W tym dniu dowiemy się czym są piksele oraz samodzielnie wykonamy pikselowe obrazki, przy użyciu kredek. A wszystko to, przy wesołej muzyce pt. „Świat realny jest genialny”. Świętujemy również urodziny przedszkolaka.
 • 25.11.2020 – „Gdzie ukryło się u?”. Spróbujemy odnaleźć literkę „u” w skomplikowanym świecie techniki. Poznamy sposób jej zapisu tym razem zaczynając od pisania na tablicy multimedialnej. Będziemy również świętować w grupie Dzień Pluszowego Misia.
 • 26.11.2020 – „Jestem offline, czyli co zamiast komputera?”. Jak mówi nasza piosenka „odłóż swój telefon, otwórz oczy, wyjdź na spacer i zachwyć się tym światem”, każdy ma swój sposób na spędzanie wolnego czasu, z dala od atrakcji technologicznych, spróbujemy je przedstawić graficznie.
 • 27.11.2020 – „Czego jest cztery?”. Cztery nogi krzesło ma, cztery dziurki w guziku , cztery łapy psa ,-czyli wprowadzenie cyferki 4.

J. angielski

PIOSENKI

ZABAWY

SŁOWNICTWO

OPOWIADANIA

Flap your wings together,

My Home

What’s your telephone numer?

My Teddy Bear

Memory

Autumn run!

Tunnel

Lip reading

Bowling

Washing Machine

stork, sparrow, tit, crow, magpie,  beak, wings, feather, eye, pory roku, nest, sky, emblem, eagle, flag, wall, window, chimney, roof, door, tree, , vacuum cleaner, washing machine, lamp, fridge, car, legs, paws, nose, ears, crow, cat, dad

Shark in the Park        N. Sharratta

 

 

PIOSENKI

„Pogoda” P. Rubik

Ale mamy dzień ponury,

To wiatr skłócił wszystkie chmury,

Wczoraj pięknie w parach szły,

Dzisiaj kap, kap leją łzy.

Całą noc się przepychały,

Białe z nerwów ociemniały,

Atmosfera zła na górze,

Rozpętała wielką burzę.

Refren: Na deszczyk wyjdę, włożę kalosze,

Porzucam rosą, uciszę wiatr

I w niepogodę będzie pogoda,

A wszystkie troski znikną jak mgła.

Będzie zgoda, zgoda, zgoda, zgoda i pogoda.

Zgoda, zgoda, zgoda, zgoda, lepiej tak.

Zgoda, zgoda, zgoda, zgoda i pogoda.

Zgoda, zgoda, zgoda, zgoda rozchmurzy świat.

Chmurce, która niosła ciepło,

Na kołnierzyk ktoś nadepnął,

Zimny front na inną wpadł,

I się deszcz zamienił w grad.

Słońce kłótnię usłyszało. – “Gdzie kolory?”- Zawołało, “Znów pogoda, za to ręczę, Łapcie ratunkową tęczę.”

Refren Na deszczyk wyjdę, włożę kalosze,

Porzucam rosą, uciszę wiatr

I w niepogodę będzie pogoda,

A wszystkie troski znikną jak mgła.

Będzie zgoda, będzie zgoda, I pogoda rozchmurzy świat.
„Jeden pstryk”

Gdy Lola Pola z pokoju wychodzi
Od razu już gasi światło
Przyrodzie pomaga tak, a nie szkodzi
Nacisnąć pstryczek jest łatwo

Przyroda sama się nie obroni
Dlatego liczy na Ciebie
Przekaż to dalej wszystkim znajomym
Przyroda jest dzisiaj w potrzebie!

Jeden pstryk, jeden pstryk
Tak przyrodę chronisz w mig
Dokręć kran, dokręć kran
Wtedy wody starczy nam

Jeden pstryk, jeden pstryk
Tak przyrodę chronisz w mig
Dokręć kran, dokręć kran
Wtedy wody starczy nam

Gdy Lola Pola z łazienki wychodzi
Dokręca dokładnie krany
Bo woda jest cenna i o to tu chodzi
Dlatego ją oszczędzamy

Kto bohater przyrodę ochroni
Żyjmy z naturą dziś w zgodzie
Nic nie kosztuje jeden ruch dłoni
Pamiętaj o świetle i wodzie!

Jeden pstryk, jeden pstryk
Tak przyrodę chronisz w mig
Dokręć kran, dokręć kran…

 

„Świat realny jest genialny”

Wiem, telefon fajna sprawa

To nauka i zabawa

Tylko powiedz, czy przypadkiem czasu on Ci zbyt nie kradnie

W gry się można bardzo wkręcić

No i dziurę mieć w pamięci

Słońce już się gdzieś schowało

A na wszystko czasu mało

Świat realny jest genialny

Odłóż swój telefon zatem

Otwórz oczy, wyjdź na spacer

No i zachwyć się tym światem

Chcę Was spytać, czy już wiecie

Jak bezpiecznie w Internecie

Spędzać swoje wolne chwile

Ma rozsądnie być, i tyle!

Zdjęcia chroń, to ważna sprawa I z obcymi nie rozmawiaj

Z kim rozmawiasz, czasem nie wiesz

Może to ktoś nie dla Ciebie.

Myśl dwa razy, zanim swoje zdjęcie komuś wyślesz

W Internecie to ogólnie warto myśleć

Nie podawaj tam adresu i nazwiska

Brzydkie słowa są nieładne i przezwiska

Kiedy trafisz na coś tylko dla dorosłych

Wyłącz szybko, to sposób bardzo prosty

I pamiętaj – warto biegać, warto chodzić

Bo siedzenie w Internecie może szkodzić

 

„Smartfonowa chacha”

słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński

Coraz więcej dzieci ma fony i tablety
Czasem płyną z tego nawet i zalety
Łączą się rodzice częściej z pociechami
Dzieci się zajmują komórkami.

Mała komóreczka to taki bajerek,
Ma aparat, fejsa i tysiące gierek,
Coraz więcej dzieci siedzi ciągle w sieci
Gdy im zasięg znika, w oczach panika.

Kiedy na komórce
dziecko sobie gra 3x
To mama i tata
święty spokój ma 3x

Nieodłączny smart fon to życia towarzysz
Oddać go na dłużej ty się nie odważysz
Zwłaszcza że i starsi przykład taki dają
Ciągle w telefonach czegoś szukają.

Człowiek się powinien czasem wylogować
Telefon wyłączyć, żeby nie zwariować
Swojej mamie pomóc obiad ugotować
Może coś poczytać, pospacerować.

Kochani rodzice, przecież o tym wiecie
Jeszcze się nadzwonię, i nasiedzę w necie
Telefon poczeka, nie ma co tu kryć
Póki jeszcze mogę bez komórki żyć.

„Miś” – P. Rubik

Łapka pruje mu się znów,
Oczka ma, oczka dwa z guzików,
Dostał go od babci Zdziś,
To przyjaciel dzieci – miś.

Kto tak twierdzi, rację ma,
Że wierniejszy jest od psa,
Zawsze z tobą od małego.
Kochaj misia pluszowego.

Przy poduszce miś już czeka,
Gdy męczący był twój dzień,
Wypij ciepłą szklankę mleka,
Nim ci oczy zmruży sen.

Przy poduszce miś już czeka,
Gdy męczący był twój dzień,
Wypij ciepłą szklankę mleka,
Nim ci oczy zmruży sen.

Igła z nitką zatańczyła,
Łatkę tu, łatkę tam wyszyła,
Najpiękniejszy uśmiech dziś,
Ma przyjaciel dzieci – miś.

Każdy dobrze o tym wie,
Nie da go zastąpić się,
Cóż jest bardziej kochanego?
Kochaj misia pluszowego.

Przy poduszce miś już czeka,
Gdy męczący był twój dzień,
Wypij ciepłą szklankę mleka,
Nim ci oczy zmruży sen.

Przy poduszce miś już czeka,
Gdy męczący był twój dzień,
Wypij ciepłą szklankę mleka,
Nim ci oczy zmruży sen.

Przy poduszce miś już czeka,
Gdy męczący był twój dzień,
Wypij ciepłą szklankę mleka,
Nim ci oczy zmruży sen.

 

WIERSZE

W. Chotomska: „D”:

D – znane jest z tego,

że denerwuje dorosłych pytaniami:

- Dlaczego?

-             Dlaczego dynia to nie jabłko?

-             Dlaczego dziadek nie jest babką?

-             Dlaczego dzieci są nieduże?

-             Dlaczego doba nie trwa dłużej?

-             Dlaczego dudek to nie zięba?

-             Dlaczego dąb nie staje dęba?

-             Dlaczego w Danii są Duńczycy?

-             Dlaczego nie ma dań z dżdżownicy?

-             Dlaczego dachy są z dachówek?

-             Dlaczego delfin nie je mrówek?

-             Dlaczego deser to potrawa?

-             Dlaczego dziura jest dziurawa?

-             Dlaczego dół jest zawsze w dole?

-             Dlaczego dróbka są w rosole?

-             Dlaczego druciak robią z drutu?

-             Dlaczego dorsz nie nosi butów?

-             Dlaczego…

Dosyć mam już tego!
Przestań mnie dręczyć!

A dlaczego?

 

Zagadki „d”

Ma mnie Darek i Dorotka,

W łódce też mnie możesz spotkać.

Jestem w domu i w szufladzie,

Bardzo lubię ciocie Jadzię.

Szumię w deszczu, dźwięczę w dzwonku,

Lecz mnie nie ma wśród skowronków.

Bywam w Wiedniu i Działdowie.

Czym ja jestem? Kto odpowie?

( litera d)

Zmień literę w słowie dym,

A będziesz mógł zamieszkać w nim.

(dom)

Czy mały, czy duży,

To przecież najmilszym jest miejscem na świecie.

(dom)

WIATRACZEK

Wietrzyk wieje mocno na wiatraczek mały,

żeby mu się skrzydła szybko obracały.

Gdy lekko zawieje, choć skrzydłem porusza,

jednak do obrotu wolnego go zmusza.

Teraz wieje silniej na wiatraczek mały,

by znów jego skrzydła szybciej wirowały.

Gdy lekko zawieje, choć skrzydła porusza,

znowu do obrotu wolnego je zmusza.

Gdy zawieje silniej, wiatraczek wiruje,

szybko skrzydełkami dumnie wymachuje.

Bardzo prosty wniosek z ćwiczenia wynika,

wie już o nim Ola, Maciek, Dominika.

 

Kotek się uczy – S. Szuchowa

Dość już figlów. Nasz kocina

pierwszą klasę dziś zaczyna.

Ogon? Ogon jeden mam,

policzyłem sobie sam!

Nosek – jeden. Łapką czuję.

Teraz uszy porachuję.

Dwa mam uszka! myję dwa,

więc odpowiedź nie jest zła.

Przytulę się do kanapki,

będę teraz liczyć łapki

jedna,

druga,

trzecia,

czwarta…

Ta odpowiedź piątki warta!

Dość już mam tych kocich psot.

Jestem uczeń, a nie kot!