• .
  • .
  • .

Przepraszam, czy to już koniec wakacji ?

_______________________________________________________________________________________________________________________

 

Dzisiaj, śmiało już uznać mogę rok przedszkolny 2018/2019 za rozpoczęty.

Nim jednak ruszymy pewnym krokiem w nowy rok, pokuszę się o podsumowanie tego, co już za nami i zaproszenie na to, co w tym roku zaproponujemy naszym przedszkolakom.

 

Nad czym pracowaliśmy?

Jestem dumna z dzieci, które poczyniły, w minionym  roku, ogromne postępy, z rodziców, którzy wykazali się wielką chęcią współpracy i z pracowników, którzy wykonali przez miniony  rok nieocenioną dla wszystkich pracę.

Dzieci poznały bliżej swoje miasto Toruń, jego legendy, historię, zabytki, główne muzea, instytucje i związanych z miastem ludzi. Były liczne wycieczki na toruńską starówkę, czy  bulwary nadwiślańskie.

Dzieci odwiedziły: Muzeum Okręgowe, Muzeum Historii Torunia-dom Eskenów, Żywe Muzeum Piernika, Dom Legend Toruńskich, Dom Kopernika, Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Dwór Artusa, Muzeum Artylerii, Planetarium.

W oparciu o tematykę związaną z Toruniem odbywały się w przedszkolu liczne zajęcia dydaktyczne, zajęcia plastyczne, a nawet zajęcia muzyczne, czy ,,Karuzela Emocji”.

Dzieci odwiedził Mikołaj Kopernika, aby świętować z nimi swoje urodziny, ze średniowiecznym Toruniem związany był nasz coroczny piknik, przedszkolne rodziny tworzyły razem zagadki o Toruniu, budowały makiety toruńskich zabytków i fotografowały własnoręcznie przygotowane pierniki wiosenne.

Naszemu miastu poświęcony też był koncert, który dzieci zaprezentowały na deskach Teatru Baj Pomorski. Udało nam się zwiedzić Urząd Miasta Torunia i spotkać z Panem Prezydentem.

No i oczywiście jedliśmy piernikowe ciasto, pierniczki lukrowane, a nawet piernikową owsiankę.

 

Jak działaliśmy artystycznie, sportowo i naukowo?

Dzieci obejrzały w tym roku proponowane spektakle Teatru Baj Pomorski oraz Teatru Muzycznego, uczestniczyły w koncertach Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, odwiedzały Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w podwójnej roli, jako widzowie i jako jurorzy, wystąpiły podczas koncertu dla babci i dziadka na deskach toruńskiego teatru, a także w spektaklach na zakończenie roku przedszkolnego w muzealnym amfiteatrze, brały udział i odnosiły znaczące  sukcesy w licznych konkursach i przeglądach.

Dzieci wzięły udział w: proponowanych dla grup przedszkolnych zajęciach w toruńskim Młynie Wiedzy, warsztatach archeologicznych, doświadczalnych zajęciach chemicznych, lekcjach bezpieczeństwa prowadzonych przez Straż Miejską i Policję, naukach o ruchu drogowym organizowanych przez WORD, lekcjach bibliotecznych, wystawie naukowej ,,Obraz i dźwięk”, wystawie ,,Dr Myśligłówka”, kursach pierwszej pomocy, warsztatach kulinarnych, cotygodniowych zajęciach w SP nr 2.

Dzieci, poza codzienną aktywnością ruchową w przedszkolu, wzięły także udział w biegu JPII, zimowej  olimpiadzie międzyprzedszkolnej,  zajęciach na pobliskim boisku szkolnym, rajdzie rowerowym, spotkaniu na basenie, zajęciach i zawodach karate.

 

Co nowego pojawiło się w przedszkolu w minionym roku?

Cały rok przedszkolny gotowaliśmy potrawy w nowym piecu konwekcyjno-parowym, który doskonale spełnił pokładane w nim oczekiwania.

Podobny poziom satysfakcji osiągnęliśmy z pracy przy tablicy interaktywnej zamontowanej, w sali Sów. Bardzo chętnie korzystali z niej nauczyciele wszystkich grup wiekowych, a dzieci z wielkim zapałem wykonywały na niej proponowane zadania.

Wychodząc na wprost Państwa oczekiwaniom zamontowaliśmy czytnik kart płatniczych, dzięki któremu można już w naszym przedszkolu dokonywać płatności kartą.

Wprowadziliśmy na stałe do naszego harmonogramu pracy, cotygodniowe  zajęcia pod nazwą ,,Karuzela emocji”. Na zajęciach tych  pracujemy z dziećmi nad szeroko pojętym tematem emocji, które one same odnajdują zarówno w sobie, jak i wokół siebie.

Zaadoptowaliśmy psa Astora, który mieszka w toruńskim schronisku dla zwierząt. Przez cały rok odwiedzaliśmy go z dziećmi, zbieraliśmy i dostarczaliśmy mu karmę, zabawki i inne potrzebne rzeczy, zadbaliśmy o jego leczenie i szczepienia.

Uporządkowaliśmy i unowocześniliśmy nieco naszą przedszkolną stronę internetową.

Przyznaliśmy po raz pierwszy nagrodę dla aktora kreującego postać najbliższą sercu dziecka, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych, odbywającego się w Teatrze Baj Pomorski. Nagroda ta, przyznawana przez dzieci z naszego przedszkola, weszła na stałe do regulaminu tegoż festiwalu.

Wprowadziliśmy tydzień nowych potraw, podczas którego proponujemy dzieciom nowe smaki. Z tegorocznego tygodnia pozostały z nami na stałe: piernikowa owsianka, paluchy serowe, kaszotto, twarożek pietruszka-czarnuszka i racuchy z syropem klonowym.

Oddaliśmy dzieciom trochę decyzyjności i każda grupa, zyskała od tego roku możliwość zaproponowania swojego wymarzonego  menu dnia, które  kucharze mają za zadanie przygotować  dla całego przedszkola.

Zamontowaliśmy na palcu zabaw pergole przeciwsłoneczne, a w drugim budynku, nad drzwiami wejściowymi, kurtynę powietrzną, odcinającą napływ zimnego powietrza.

Rodzice w przedszkolu

Bardzo dziękuję Państwu za zaufanie, szczere rozmowy, sugestie, które pozwalają nam się rozwijać, dobre słowo i zaangażowanie w pracę przedszkola. Zaangażowanie Państwa, w tym roku przedszkolnym przyniosło przede wszystkim wiele radości dzieciom.

A było to: czytanie przez rodziców bajek, treningi karate z tatą Zosi i Leny, zajęcia plastyczne z mamą oraz robotyka z tatą  Nataszy i Palmiry ,ćwiczenia logopedyczne z mamą Adasia i mamą Maciusia, nieoceniona pomoc wszelaka taty Kubusia, prace ogrodowe dzielnych  i zaangażowanych tatusiów, jasełka w wykonaniu rodziców Mrówek i ,,Kopciuszek” w wykonaniu rodziców Sów, lekcje zawodu z mamami: Zuzi, Tobiasza, Mateusza, Nataszy, Kalinki, Zosi, trening piłkarski i spotkanie z prezydentem dzięki rodzicom Franka, wycieczka na budowę prowadzoną przez tatę Kamilki, warsztaty pierwszej pomocy z mama Tymoteusza, warsztaty dla rodziców  z mamą Alicji, spotkania w restauracji rodziców Tośki, nieoceniona pomoc w pracach ogrodowych, wycieczka do planetarium dzięki rodzicom Martyny, wycieczka na wielki plac zabaw dzięki rodzicom Franka, wycieczka do Przydworza dzięki dziadkom Haneczki, zajęcia krajoznawcze i wycieczka do straży pożarnej z mamą Natalki, fotorelacje od tatusiów Maciusia i Marcela; Ani, Marty i Marcinka, pomoc prawna  rodziców Michalinki, cuda z tektury od rodziców Blanki, wspaniałe koty  od Mamy Julki, zabawki od rodziców Iwa, pomoc tatusiów: Pawła i Kuby przy wycieczkach, nieoceniona pomoc wszelka pani Danusi, zajęcia muzyczne z tatą Oskara, materiały higieniczne od mamy Emilki, przygotowanie szlachetnej paczki, zebranie góry grosza, pomoc rzeczową dla psa Astora.


Co nowego pojawi się w  przedszkolu, w tym  roku ?

W roku przedszkolnym 2018/2019 dzieci poznawać będą nasz region i na tym oparta będzie praca kompleksowa naszego przedszkola. Chcielibyśmy, aby dzieci poznały bliżej wieś kujawską, małe miasteczka, a także przyrodę, historię, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca naszego regionu.

Już od września, jedną środę w miesiącu, przedszkole nasze czynne będzie, aż do godziny 19.00. Mamy nadzieję, że zapewnienie w te dni dłuższej opieki dzieciom, pozwoli ich rodzicom na wspólne spędzenie czasu, czy załatwienie pilnych spraw. W pozostałe dni przedszkole zamykać będziemy o godzinie 17.00.

Kolejnym krokiem, w dbałości o rozwój emocjonalny i  społeczny  naszych przedszkolaków, jest rozpoczynający się od września program promujący dobre wzorce zachowań, budujący  w dzieciach poczucie wartości i ,,wyposażający” je w emocjonalno-społeczną pewność uszytą na miarę ich wieku. Grupa Motylki, ich panie i rodzice, będą pierwszą grupą, która rozpocznie roczną  pracę, pod okiem i z udziałem obserwatorów zewnętrznych-specjalistów. O działaniach , postępach i wynikach ich pracy będziemy Państwa na bieżąco informować.

Raz w miesiącu obchodzić będziemy w przedszkolu ,,Urodzinowy Dzień”. Świętować będą dzieci, które urodziły się w danym miesiącu. Każdego miesiąc przygotujemy na tę okazję specjalne menu, urodzinowe atrakcje i drobny prezent dla każdego jubilata. Szczegóły przedstawimy Państwu na wrześniowym zebraniu.

Zainspirowani podróżującym Krecikiem postanowiliśmy wysłać w podróż postać  BimBamBinka.  Maskotka podróżować będzie po naszym regionie, a my na bieżąco relacjonować będziemy wrażania z tej wyprawy, której plan przedstawimy już w pierwszych dniach września.

Zakupiliśmy tablicę interaktywną do kolejnej sali – sali grupy Mrówki. Dzieci będą z niej korzystały już od września.

Zdecydowaliśmy o wymianie drzwi wejściowych do głównego budynku. Drzwi są przeszklone, dzięki czemu będą się widziały osoby po obu ich stronach. Mamy nadzieję, że tym sposobem wyeliminujemy przypadki strącania, czy uderzania wchodzących do przedszkola osób.

Czekamy z niecierpliwością na remont Drogi Trzeposkiej!!!!!

 

Co było i nadal będzie w przedszkolu?

Nasze sprawdzone, ulubione, ,,kultowe” już działania, które kontynuować będziemy w roku przedszkolnym 2018/2019 to:  eleganckie obiady, nocka w przedszkolu, rodzinna niedziela na basenie, rajd rowerowy, karuzela emocji, lekcje dla starszaków w SP nr 2, wieczorne spotkanie mam, uroczyste śniadanie wielkanocne, wigilijny obiad, piknik rodzinny, koncert dla babci i dziadka w Teatrze Baj Pomorski, tydzień festiwalowy, spotkanie mam dzień talentu, przegląd stomatologiczny, zakończenie roku w muzealnym amfiteatrze.
 

Podsumowanie podsumowania

Każdy, rozpoczynający się  rok przedszkolny wywołuje refleksje i prowokuje do rozmyślań o przyszłości. Dokładnie tak czuje się dzisiaj, pisząc kolejny raz podsumowujący list do Państwa. I mimo, iż nie obyło się w minionym roku bez drobny kłopotów organizacyjnych, stłuczonych kolan, skaleczeń, rozciętych łuków brwiowych, infekcji, a nawet poważnych chorób, to był to  udany rok, za który dzieciom, rodzicom i pracownikom przedszkola raz jeszcze bardzo dziękuje, życząc

Wszystkim wspaniałego, nowego roku przedszkolnego!!!!

 

Magda Łęgowska